Pulmoner hipertansiyonu olan ve olmayan konjenital kalp hastalıklı çocuklarda ortalama trombosit hacmi değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of mean platelet volume values in children with congenital heart disease plus pulmonary hypertension and congenital heart disease without pulmonary hypertension
- Tez No: 634228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Pulmoner arteriyel hipertansiyonu (PAH) olan ve olmayan konjenital kalp hastalığı (KKH) olan çocuklarda ortalama trombosit hacmi (“Mean Platelet Volume”,“MPV”) değerlerinin incelenmesi, PAH varlığının MPV değerlerinde bir etkilenmeye (azalma/artma) yol açıp açmadığının araştırılması ve böylece MPV değerlerindeki bir sapmanın PAH varlığını öngörmede kullanılabilecek bir parametre olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: KKH tanısı ile kateter anjiografi yapılan hastaların dosya taramaları yapıldı. Kateter anjiografi raporları incelenerek pulmoner hipertansiyonu olan KKH tanılı hastalar Grup I ve pulmoner hipertansiyonu olmayan KKH tanılı hastalar Grup II olarak tanımlandı. Çalışma grubunun tümünde hastaların geriye dönük tam kan sayımı sonuçları incelenerek kateter anjiografinin hemen öncesindeki sonuçları kaydedildi. Bu iki grup demografik veriler ve laboratuvar ve kateter anjiografi parametreleri açısından karşılaştırıldı. KKH olan olgular içerisinden PAH‟a sahip olanları öngörmede kullanılacak olan en ideal MPV eşik değeri (“cut-off”değer) belirlemek amacıyla“Receiver Operating Characteristic”(ROC) eğrisi analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışma grubunun tümünde PAH sıklığı %44.1 olarak saptandı. MPV değerleri Grup I‟de Grup II‟ye göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha yüksek olarak bulundu (p= 0.017). ROC analizi sonucunda ise PAH‟ı öngörmede kullanılacak en ideal MPV eşik değeri (“cut-off”değer) 7.3 olarak saptandı. Sonuç: KKH‟li hastalarda PAH varlığının MPV değerlerinde artışa yol açtığı ve bu artışın PAH varlığını öngörmede kullanılabilecek bir parametre olduğu düşünülmektedir. 7.3 üzerindeki MPV değerlerinin %93 sensitivite değeri ile PAH‟ı öngörmede kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the mean platelet volume values in children with congenital heart disease (CHD) with and without pulmonary arterial hypertension (PAH), to investigate whether the presence of PAH causes an impact (decrease / increase) in MPV values and thus to investigate whether a deviation in MPV values can be used to predict the presence of PAH. Materials and Methods: Files of patients who underwent catheter angiography with the diagnosis of CHD were examined. Catheter angiography reports were analyzed, and CHD patients with pulmonary hypertension were defined as Group I and CHD patients without pulmonary hypertension were defined as Group II. In the entire study group, the patients' retrospective complete blood count results were examined and the results from just before the catheter angiography were recorded. These two groups were compared in terms of demographic data and laboratory and catheter angiography parameters.“Receiver Operating Characteristic”(ROC) curve analysis was used to determine the most ideal MPV cut-off value to be used to predict those with PAH among cases with CHD. Results: Frequency of PAH was found to be %44.1 in the entire study group. MPV values were found to be statistically significantly higher in Group I than in Group II (p= 0.017). As a result of ROC analysis, the most ideal MPV cut-off value to be used in predicting PAH was determined as 7.3. Conclusion: It is thought that the presence of PAH in CHD patients leads to an increase in MPV values, and this increase is a parameter that can be used to predict the presence of PAH. It was concluded that MPV values over 7.3 can be used to predict PAH with %93 sensitivity.