CDK 4/6 inhibitörü abemasiklibin triple-negatif meme kanser hücrelerinde sitotoksik ve apoptotik etkisinin belirlenmesi
Determination of the cytotoxic and apoptotic effects of CDK 4/6 inhibitor abemaciclib on triple-negative breast cancer cells
  1. Tez No: 634229
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RAMAZAN ŞEKEROĞLU, DOÇ. DR. GAMZE GÜNEY ESKİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Triple negatif meme kanseri (TNMK); östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR) ve insan epidermal büyüme faktörü reseptörü (HER-2) gen ekspresyonu olmayan, kötü prognoza sahip ve tedavi seçeneklerinin sınırlı olduğu bir meme kanseri alt tipidir. Son yıllarda meme kanseri tedavisinde hücre döngüsü kontrolünü sağlayan siklin-bağımlı kinaz (CDK) inhibitörleri dikkat çekmektedir. Ancak, CDK inhibitörlerinin TNMK tedavisinde etkisine dair sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle mevcut tez çalışmasında, TNMK hücrelerinde bir CDK4/6 inhibitörü olan abemasiklibin sitotoksik ve apoptotik etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Abemasiklibin MDA-MB-231 TNMK ve MCF-10A kontrol hücrelerinde terapötik etkisi canlılık (WST-1), apoptoz (annexin V), hücre döngüsü, AO/EB boyama, gen ekspresyonu (RT-PCR) ve kaspas-3 (ELISA) analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Triple negative breast cancer (TNBC) is a breast cancer subtype which lacks of gene expression estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR) and human epidermal growth factor receptor (HER-2) and has poor prognosis and limited treatment options. In recent years, cyclin-dependent kinase (CDK) inhibitors that regulate cell cycle have attracted attention by researchers. However, there are limited studies on the effect of CDK inhibitors in the treatment of TNBC. Therefore, in this thesis, we aimed to determine the cytotoxic and apoptotic effects of abemaciclib, a CDK4/6 inhibitor, in TNBC cells. MATERIAL AND METHOD: Viability (WST-1), apoptosis (annexin V), cell cycle, AO/EB staining, gene expression (RT-PCR) and caspase-3 (ELISA) analyzes were performed in MDA-MB-231 TNBC cell line and MCF-10A control cells.