The impacts of policy interest rate changes on financial markets in Turkey
Türkiye'de politika faizi değişikliklerinin mali piyasalar üzerindeki etkileri
- Tez No: 634291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE HAN YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Parasal aktarım mekanizması, makroekonomideki önemli konulardan birisidir. Parasal aktarım mekanizması, para politikası kararlarının toplam çıktı, istihdam ve enflasyon gibi ekonomik değişkenleri nasıl etkilediğini açıklamaktadır. Özellikle gelişmiş ülkeler için bu konuda birçok çalışma mevcuttur. Türkiye ekonomisine bakıldığında, küçük ve açık bir ekonomiye sahip olan Türkiye'nin 2001 yılı finansal krizinden beri yapısal dönüşüm sürecinde olduğu görülmektedir. Parasal aktarım mekanizması da bu dönüşüm sürecinden etkilendiğinden, Türkiye ekonomisi için parasal aktarım mekanizmasının mali piyasalar üzerindeki etkisini analiz etmek önem arz etmektedir. Bu tezdeki ampirik çalışma, Sıradan En Küçük Kareler yöntemi kullanılarak STATA programında yapılmıştır. Sıradan En Küçük Kareler yöntemini kullanmamın nedeni politika faizlerinin belirli zaman aralığında açıklanmamasıdır. Başka bir deyişle, politika faizi kararları aylık gibi belirli bir periyotta sınıflandırılamamaktadır. Bu durum, veri setinde kesikli değişkenlerin olmasına ve sürekliliğin gerçekleşmemesine neden olmaktadır. Sonuç olarak bu konu Sıradan En Küçük Kareler yöntemi uygulanarak çalışılmıştır. Faiz kanalı, parasal aktarım mekanizmasında kullanılan en önemli araçlardan birisi olduğu için bu tezdeki bağımsız değişkenler politika faiz oranları olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda bağımsız değişken olarak gecelik faiz oranları kullanılmıştır. Diğer taraftan bağımlı değişkenler ise hazine bonoları getirileri ile döviz kurlarıdır. Çünkü politika faizleri sadece ticari bankalara uygulanmaktadır ve ekonomiyi mali piyasalar üzerinden dolaylı olarak etkilemektedir. 6, 12, 24 ay vadeli hazine bonoları getirileri ile Türk Lirası karşısında Amerikan Doları ile Avro değerleri bağımlı değişkenler olarak kullanılmıştır. Türkiye'de parasal aktarım mekanizmasının mali piyasalar üzerindeki etkisi, gecelik borç verme faiz oranlarının 6, 12, 24 ay vadeli hazine bonosu getirileri ile Amerikan Doları ve Avro'nun Yeni Türk Lirası karşısındaki yüzdelik değişimi üzerinden incelenmiştir. Bu çalışma, Ocak 2010 ile Haziran 2018 periyodunu kapsamaktadır. Ayrıca bu etkiyi uygun bir şekilde gözlemleyebilmek için politika faizi değişimleri beklenen ve beklenmeyen (sürpriz) kısım olarak ayrıştırılmıştır. Bu şekilde para politikası kararlarının beklenen ve beklenmeyen etkileri net bir şekilde gözlemlenmiştir. Ampirik çalışmalarımız, politika faizlerinin beklenmeyen kısmının beklenen kısma kıyasla hazine bonoları getirilerinde daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Yine de beklenmeyen kısmın katsayıları büyük olmadığı için hazine bonoları getirileri üzerinde çok ciddi bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca politika faizindeki değişimler, kısa vadeli hazine bonosu getirilerinde daha etkilidir ve bu etki, hazine bonolarının vadeleri uzadıkça azalmaktadır. Diğer taraftan beklenen kısım, hazine bonoları getirileri (6 ay vadeli hazine bonosu getirileri hariç) üzerinde çok az ve aynı yönde bir etkiye sahiptir. Son olarak politika faizindeki değişimler ile döviz kurları arasında net bir ilişki bulunamamıştır. Bunun sebebi döviz kurlarının yatırım, ticari açıklık, sermaye akışı, ekonomik büyüme oranı, dış borçlar gibi birçok ekonomik değişkenlerden ve bazı siyasi faktörlerden etkilenmesi olarak düşünülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Monetary transmission mechanism (MTM) is one of the central topics in macroeconomics. It explains how monetary policy decisions affect economic variables such as aggregate output, employment, and inflation. There are numerous studies on this subject, especially for developed countries. When the Turkish economy is considered, it is seen that Turkey is a small open economy and it has been going through a structural transformation process since the 2001 financial crisis. MTM is also affected by this transformation process. So there is a need to analyze the effectiveness of MTM on financial markets for the Turkish economy. An empirical study is conducted by using Ordinary Least Squares (OLS) regressions in STATA program. The reason behind using OLS regressions is that policy interest rates are not announced within certain time intervals. This means policy interest rates announcement dates cannot be classified as monthly. This results in having jump variables and no continuous movements in the data. Hence, this subject is researched by using OLS regressions. In this study, exogenous variables are selected as policy interest rates since the interest rate is one of the most important tools in MTM. In this context, overnight (O/N) interest rates are used as exogenous variables. On the other side, endogenous variables are treasury bonds yields and exchange rates. Because policy interest rates are applied to only commercial banks and policy interest rates indirectly stimulate the economy through financial markets. 6-, 12-, 24-month maturity treasury bonds yields, United States dollar (USD) and Euro (EUR) against the New Turkish Lira (TRY) are used as endogenous variables. Herein, the impacts of MTM on financial markets in Turkey are examined by testing the reactions of O/N lending interest rates to 6-, 12-, 24-month maturity treasury bonds yields and percentage changes in the value of USD, EUR against the TRY from January 2010 to June 2018 in Turkey. In order to analyze this relationship properly, changes in policy interest rates are decomposed into anticipated and unanticipated (surprise) components. By doing so, expectations and unexpected portions of monetary policy decisions are observed clearly. Our empirical results suggest that the unanticipated component of policy interest rates has a greater effect than the anticipated component of policy interest rates on treasury bonds yields in the same direction. Nevertheless, the unanticipated component does not have a strong effect on treasury bonds yields since coefficients of the unanticipated component are not large. Besides, the reactions of policy interest rates changes are stronger on short-run maturity treasury bonds yields and the effectiveness of policy interest rates changes decreases as maturities get longer. On the other side, the anticipated component slightly affects treasury bonds yields, except for the treasury bond yield with 6-month maturity, in the same direction. Lastly, there is no apparent relationship between policy interest rates changes and exchange rates. The reason might be that exchange rates are affected by other economic variables such as investment, trade openness, capital flows, economic growth rate, external debt as well as political factors.