Normal kilolu, fazla kilolu ve obez olan polikistik over sendromlu bireylerin metabolik ve hormonal parametrelerinin karşılaştırılması
Compari̇son of metaboli̇c and hormonal parameters of i̇ndi̇vi̇duals wi̇th normal wei̇ght, overwei̇ght and obese polycysti̇c ovary syndrome
- Tez No: 634333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: PKOS birçok metabolik sonucu olan, hormonal düzenin bozulduğu ve bunun sonucunda çok farklı klinik prezantasyonla ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücut kitle indeksi bakımından farklı PKOS'lu bireylerde metabolik ve hormonal parametrelerin farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma verilerine İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğinde kayıtlı tutulan hasta dosyalarından retrospektif olarak ulaşılmıştır. Polikistik Over Sendromu tanısı konulan 129 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Bireylerin klinik özellikleri, antropometrik ölçümleri, metabolik ve hormonal parametreleri, laboratuvar sonuçlarına hasta dosyalarından ulaşılmıştır. Tüm verilerin IBM SPSS 25 programı kullanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Bulgular: PKOS'lu bireyler normal kilolu, fazla kilolu ve obez olarak üç gruba ayrılmıştır. Tüm parametreler gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Klinik olarak menarş yaşları, oligomenore, hirsutizm, seste kalınlaşma, alopesi, infertilite, depresyon öyküsü bakımından gruplar arasında anlamlı fark saptanmazken akne açısından gruplar arasında anlamlı fark saptandı. Gruplar arasında Metabolik ve hormonal parametler karşılaştırıldı. Açlık kan şekeri, HbA1c, c-peptit, HOMA-IR, HDL, trigliserid, vitamin B12, DHEA-SO4, total testosteron değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanırken; total kolesterol, LDL, 25 OH vitamin D, TSH, fT3, fT4, FSH, LH, LH/FSH, estradiol, 17-OH Progesteron, prolaktin, serbest testosteron, AMH değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda PKOS' lu bireylerin klinik, metabolik ve hormonal parameterlerini sadece VKİ' ne göre gruplandırdığımız üç grupta inceledik ve gruplar arasındaki ilişkiyi ortaya koyduk. Metabolik ve hormonal parametrelerin birbirleri ile olan ilişkisine değinmedik. Sonuçlar bize gruplar arasındaki farklılıkların yanında bu parameterelerin birbirleriyle ilişkili olabileceğine ışık tuttu. Ayrıca çalışmamız bize özellikle metabolik parametrelerin VKİ ile ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda bireylerin sadece kilo kaybı yaşam tarzı değişikliği ile klinik ve laboratuvar iyileşme ihtimali olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aims: PCOS is a disease that has many metabolic results, the hormonal order is disrupted, and as a result, it occurs with very different clinical presentations. In our study, individuals with PCOS different in terms of body mass index, we aimed to demonstrate that metabolic and hormonal parameters show difference. Methods: The clinical features, anthropometric measurements, metabolic and hormonal parameters, and laboratory results of individuals were retrospectively accessed from the patient files kept in Istanbul Medeniyet University Medical Faculty Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinic. 129 individuals diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome were included in the study. All data were statistically analyzed using the IBM SPSS 25 program. Results: Individuals with PCOS are divided into three groups as normal weight, overweight and obese. All parameters were compared between groups. While there was no significant difference between the groups in terms of menarche ages, oligomenorrhea, hirsutism, thickening of the voice, alopecia, infertility, and depression, there was a significant difference between the groups in terms of acne. Metabolic and hormonal parameters were compared between the groups. While there was a statistically significant difference in fasting blood sugar, HbA1c, c-peptide, HOMA-IR, HDL, triglyceride, vitamin B12, DHEA-SO4, total testosterone values; There was no statistically significant difference in total cholesterol, LDL, 25 OH vitamin D, TSH, fT3, fT4, FSH, LH, LH / FSH, estradiol, 17-OH Progesterone, prolactin, free testosterone, AMH values. Conclusion: In our study, we analyzed the clinical, metabolic and hormonal parameters of individuals with PCOS only in three groups according to BMI and revealed the relationship between the groups. We did not touch on the relationship between metabolic and hormonal parameters. In addition, our study showed us that especially when the relationship between metabolic parameters and BMI, individuals may have the possibility of clinical and laboratory improvement only with weight loss and lifestyle changes.