Myzus persicae (Hemiptera: Aphididae) ile mücadelede kullanılmak üzere yeni bir mikoinsektisit üretilmesi
Production of a new mycoinsecticide for use in biocontrol with Myzus persicae (Hemiptera: Aphididae)
  1. Tez No: 634335
  2. Yazar: SEDA BİRYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tarım alanlarında önemli ekonomik kayıplara neden olan Myzus persicae (Hemiptera: Aphididae) (Yeşil şeftali yaprakbiti) ile mücadelede laboratuvar koleksiyonundan seçilen 15 adet entomopatojen fungus (5X Metarhizium, 4X Beauveria, 2X Isaria, 2X Lecanicillium) zararlıya karşı test edildi. Doz denemeleri sonunda KTU-24, KTU-51, KTU-1 ve Pa8 suşlarının 1×107 spor/mL konsantrasyonda %80'in üzerinde ölüm meydana getirdiği belirlendi. Bu suşların LC50 değerleri sırasıyla 0,21×105, 0,70×105, 0,96×105 ve 0,17×105 spor/mL olarak hesaplandı. Suşların virulansları, gen içerikleri, sıcaklık ve UV-B tolerans özellikleri değerlendirildiğinde KTU-24 (B. bassiana) ve KTU-51 (M. anisopliae) suşlarının avantajlı olduğu tespit edildi. Bu iki suştan sırasıyla AFİSİDAL-OD BBAS-TR61 ve AFİSİDAL-OD MET-TR61 adlarında, Türkiye'de ilk defa yağ-bazlı yerli mikoinsektisitler geliştirildi. Formülasyonların 109 spor/mL konsantrasyonda laboratuvar ve saksı denemelerinde zararlı üzerinde sırasıyla %80 ve %75 ölüm etkisi ürettiği belirlendi. Tezden sağlanan sonuçlar, her iki ürünün de M. persicae'nin biyolojik kontrolünde son derece umut verici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fifteen entomopathogenic fungi (5 X Metarhizium, 4 X Beauveria, 2 X Isaria, 2 X Lecanicillium) selected from the laboratory collection were tested on Myzus persicae (Hemiptera: Aphididae) (Green peach aphid), which caused significant economic losses in agricultural areas. Dose-response assay, results showed that KTU-24, KTU-51, KTU-1 and Pa8 strains caused more than 80% death at 1 x 107 conidia / mL concentration. LC50 values of these strains were calculated as 0.21 × 105, 0.70 × 105, 0.96 × 105 and 0.17 × 105 conidia / mL, respectively. According to the virulence, gene content, temperature and UV-B tolerance characteristics of the strains, KTU-24 (B. bassiana) and KTU-51 (M. anisopliae) strains were found to be advantageous. Of these two strains, name as AFISIDAL-OD BBAS-TR61 and AFISIDAL-OD MET-TR61, domestic oil-based mycoinsecticide was developed for the first time in Turkey. The formulations were determined to produce 80% and 75% mortality effects on Myzus persicae nymphs under laboratory conditions and pot experiment at 108 conidia/mL concentrations against, respectively. The results obtained from the thesis show that both products are highly promising in the biological control of M. persicae.