Öğrenme güçlüğü olan ergenlerin okul aidiyetleri ile akademik ortamlarda olumsuz değerlendirilme korkularının incelenmesi
Investigation of school belonging and fear of negative evaluation in academic environments adolescents with learning difficulties
- Tez No: 634377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DURUALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, öğrenme güçlüğü tanısı olan 6. 7. ve 8. sınıf düzeyindeki ergenlerin okula aidiyet duyguları ile akademik ortamlarda olumsuz değerlendirilme korkuları arasındaki ilişkiyi incelemek ve okula aidiyet duygusu ile olumsuz değerlendirilme korkularının bazı değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında; öğrenme güçlüğü tanı almış, kaynaştırma ortamlarında bulunan, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden 220 ergen ile çalışılmıştır. Araştırmada, araştırmanın amacına paralel olarak, nicel araştırma yöntemlerinden değişkenler arası ilişkiyi açıklaması nedeniyle korelasyonel araştırma modelinde ve var olan durumu incelemesi nedeniyle betimsel tarama modelinde yapılandırılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından oluşturulan“Genel Bilgi Formu”, Goodenow (1993) tarafından geliştirilen ve Sarı (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Okula Aidiyet Duygusu Ölçeği”ve Alkan (2015) tarafından geliştirilen“Akademik Ortamlarda Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada, öğrenme güçlüğü tanısı olan ergenlerin okula aidiyet duygularının özel eğitim alma süresine, gelir düzeyine ve kendini algılama durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Bir yıl özel eğitim desteği alan ergenlerin dört yıldır özel eğitim desteği alan ergenlere okula aidiyet duygularının daha yüksek olduğu, gelir düzeyi orta seviyede olanların düşük olanlara göre reddedilmişlik duygusu puanlarının daha yüksek olduğu ve kendini girişken/hareketli olarak algılayanların ise aidiyet duygularının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ergenlerin akademik ortamlarda olumsuz değerlendirilme korkularına ait puanlar ile cinsiyet, gelir düzeyi ve baba öğrenim düzeyi arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark olduğu elde edilmiştir. Kızların olumsuz değerlendirilme korkularının erkeklere göre daha yüksek olduğu, gelir düzeyi düşük olan ergenlerin olumsuz değerlendirilme korkularını daha fazla davranışlarına yansıttığı ve babası ilkokul mezunu olanların babası ortaokul, lise ve üniversite mezunu olanlara göre olumsuz değerlendirilme korkularını davranışlarına daha fazla yansıttıkları sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between the sense of school belonging and the fear of negative evaluation in academic environments of 6th, 7th and 8th grade students with the diagnosis of learning difficulties and to determine whether the sense of school belonging and the fear of negative evaluation differ according to some variables. In this study, it was studied with 220 students who were diagnosed with learning difficulties, who were in inclusive environments, attending special education and rehabilitation centers. In line with the purpose of the research, the research was structured in the correlational research model due to the explanation of the relationship between variables, which is one of the quantitative research methods, and in the descriptive survey model because it examines the existing situation. The data of the research was collected by using the“Demographic Information Form”prepared by the researcher,“The Sense of School Membhership Scale”developed by Goodenow (1993) and adapted into Turkish by Sarı (2015) and“Fear of Negative Evaluation in Academic Environments Scale”developed by Alkan (2015). As a result, it was determined that adolescents with learning difficulties differ significantly in their sense of belonging to school according to the duration of received special education, income level and self-perception. It was determined that adolescents who received special education support for one year had higher sense of belonging to school, compared to adolescents who received special education for four years, those who had a moderate level of income had a higher sense of rejection than those who had a low level of income, and those who perceived themselves as sociable/active were higher sense of belonging. A statistically significant difference was found between the scores of adolescents' fear of negative evaluation in academic settings and gender, income level, and father's education level. It was found that the fear of negative evaluation of girls was higher than boys, that low-income adolescents reflected their fear of negative evaluation mostly on their behavior. and those whose father was primary school graduate reflected their fear of negative evaluation to their behavior more than those who graduated from middle school, high school and university.