Ortadoğu kökenli uluslararası öğrencilerin maruz kaldıkları sosyal dışlanme ve sosyal sorunlar: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi örneği
Social exclusion and social problems faced by international students of Middle eastern origins: The case of Çanakkale Onsekiz Mart University
- Tez No: 634418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ÖYKÜ DÖNMEZ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tez çalışmasına konu olan sosyal dışlanma olgusu, bireyin sosyal, ekonomik ve kültürel yaşam içerisinde sunulan imkanlardan yararlanaması durumudur. Son yıllarda eğitim alanında yaşanan reformlar, ülkelerin sunduğu eğitim imkanlarının çeşitli olması birçok öğrencinin eğitim göçü ile yurtdışına göç etmesini doğurmuştur. Bu bağlamda, göç eden uluslararası öğrencilerin de sosyal dışlanmaya maruz kalabilmeleri olasıdır. Araştırma, öğrenim amacıyla Türkiye'ye gelen Ortadoğu kökenli uluslararası öğrencilerin karşılaştığı sosyal dışlanma düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden örnek olay veya durum çalışması yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Belirlenen amaç doğrultusunda, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitim gören yirmi Ortadoğu kökenli uluslararası öğrenciyle görüşülerek veriler elde edilmiştir. Görüşmelerde 16 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ses kayıt cihazıyla yapılan kayıtlar, Microsoft Office Word programına aktarılarak dokümanlar oluşturulmuştur. Veriler, içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Analizde, MAXQDA Analytıcs 20 Programı kullanılmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda Ortadoğu kökenli uluslararası öğrencilerin yaşamış oldukları sosyal sorunlar sosyal dışlanma konusu içerisinde incelenmiştir. Sonuç itibariyle, elde edilen veriler kapsamında Ortadoğu kökenli uluslararası öğrencilerin çeşitli boyutlarda sosyal dışlanma yaşadıkları görülmüştür. Öğrencilerin en fazla sosyal dışlanma yaşadıkları alanlar sırasıyla; sosyal yaşam, mülkiyetten ve konutlardan yararlanma, mal ve hizmet piyasasından yararlanma, işgücü piyasası, eğitim imkanları, sağlık alanı ve İl Göç idaresi ile ilişkiler bağlamında yaşandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of social exclusion that is the subject of the thesis study is the situation where there individual can't benefit from the opportunities offered in social, economic and cultural life. The reforms experienced in the field of education in recent years and the variety of educational opportunities offered by countries have many students to immigrate abroad with education migration. In this context, it is possible that international students migrating may be also exposed to social exclusion. The research was conducted to determine the level of social exclusion faced by international students of Middle Eastern origin who come to Turkey for education. In this context, Çanakkale Onsekiz Mart University has been selected as a research area. The research was carried out by the“case study”method, which is one of the qualitative research patterns. In line the determined purpose, datas were obtained by interviewing twenty students from Middle East origin studying at Çanakkale Onsekiz Mart University. In the interviews, a semi-structured interview form consisting of sixteen questions was used. Documents were created by transferring the recordings made with the sound recording device to Microsoft Office Word program. The datas were analyzed by“content analysis”technique. In this analysis, MAXCDA ANALYTICS 20 program was used. In line with the findings of the research, the social problems of international students of Middle Eastern origin were examined within the scope of social exclusion. As a result, it was seen that international students of Middle Eastern origin experienced social exclusion in various dimensions within the scope of the data obtained. The areas where students experience the most social exclusion are; social life, benefiting from property and housing, benefiting from the goods and services market, labor market, education opportunities, health area and relations with the Provincial Migration Administration.