E-lojistikte kritik faktörlerin, avantaj ve dezavantajların belirlenmesine yönelik biraraştırma
A research to determine the criticalfactors, advantages and disadvantages in e-logistics
  1. Tez No: 634462
  2. Yazar: AYBİKE ESRA TETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Globalleşen dünyada rekabet üstünlüğü kazanmak işletmeler için daha önemli hale gelmiştir. İnternetin yaygınlaşması ve teknolojide yaşanan gelişmeler diğer pek çok sektörde değişiklik yaptığı gibi ticareti de geleneksel ticaretten e-ticarete doğru kaydırmıştır. Eticarette yaşanan hızlı gelişim beraberinde lojistik sektörünü gündeme getirmiş, lojistik sektörü ayağında da e-lojistik ilk başlarda, yapılan yeni uygulamalara verilen adı ifade ederken gittikçe ayrı bir uygulama alanı olarak kendini göstermeye başlamıştır. Bu çalışmada e-ticaret ve e-lojistik arasındaki ilişki üzerinden yola çıkılarak; elojistiğin firmalara sağladığı faydalar, dezavantajları ve konu ile ilgili kritik faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda ilk iki bölümde e-ticarette yaşanan gelişmeler, eticaretin lojistiğe etkisi, e-lojistik kavramı, e-lojistik işleyişi ve e-lojistik uygulamasının sonuçları ele alınırken üçüncü bölümde, yapılan araştırmaya dair metodolojik kısım sunulmuştur. Tezin araştırma kısmı için İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir lojistik firması seçilerek beş yetkili ile 14 soruluk derinlemesine mülakat yapılmış, kaydedilen ifadeler MAXQDA 2020 programı ile içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular; hız, yazılım ve maliyet kalemlerini kritik faktörler olarak ortaya çıkarırken avantajların tasarruf, artan hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti, rekabet üstünlüğü, daha az hata ile uzun vadede düşük maliyet ve karlılık; dezavantajların ise artan iadeler, hatalı işlem, entegrasyon sorunları, sistem problemleri, kısa dönemde zaman kaybı ve oluşan maliyetler olduğunu göstermiştir. Sonuç kısmında sektördeki uygulayıcılar ve araştırmacılar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gaining competitive advantage in the globalizing world has become more important for businesses. The wide spread use of the Internet and advances in technology have shifted trade from traditional to e-commerce, as well as making changes in many other sectors. Rapid development in e-commerce has brought the logistics sector to the agenda, and elogistics has started to Show itself as a separate application field at the beginning of the logistics sector while expressing the name given to new applications. In this study, starting from the relationship between e-commerce and e-logistics; It is aimed to investigate the benefits, disadvantages and difficulties of e-logistics to companies. In this context, while the developments in e-commerce, the effect of e-commerce on logistics, the concept of e-logistics, the functioning of e-logistics and the results of e-logistics application are discussed in the first two sections, the methodological section regarding the research is presented. For the research part of the thesis, a logistics company operating in Istanbul province wasselected and in-depth interviews with 14 officials were conducted with five officials, and the recorded statements were analyzed with the MAXQDA 2020 program. Findings show that the critical factors in e-logistics are speed, software and costs while the advantages are savings, higher service quality and customer satisfaction, competitive advantage, less defects, less cost and higher profit in the long run as well as the disadvantages are increasing returns, incorrect operations, integration and system problems and waste of time and costs in the short run. In the conclusion, recommendations are given for practitioners in the sector and scientific researchers.