Rinoplasti ameliyatında kullanılan remifentanil, nitrogliserin, esmolol ve nitrogliserin + esmolol'un kan basıncı ve kalp hızı üzerindeki etkinliklerinin değerlendirmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison the effectiveness of remifentanil, nitrogliserin, esmolol and nitrogliser + esmolol on blood pressure and heart rate during rinoplasty surgery
  1. Tez No: 634491
  2. Yazar: MOHAMMAD ABBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT ORHAN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Rinoplasti halen en sık yapılan beş estetik ameliyattan biridir. Bu ameliyat hem estetik cerrahi hem de kulak burun boğaz alanında en zorlu prosedürlerden biri olarak kabul edilmektedir, Rinoplasti operasyonunun başarısını etkileyecek en önemli faktör kanamadır. Kontrollü hipotansiyon yöntemi ile kanamayı ve aynı zamanda kan kaybını azaltarak operasyon döneminde tatmin edici kansız bir cerrahi alan sağlamaktadır. Bu yöntemle ameliyat alanını daha iyi şekilde görülebilmesini, cerrahi girişimlerin ve işlemlerin kolay, güvenli, ve daha az bir zamanda yapılmasını sağlamaktadır. Kontrollü hipotansiyon sağlaması için kullanılan ilacın stabil bir hemodinami sağlaması ve cerrahi sahanın daha net görülebilmesini sağlaması önemlidir. Bu çalışmada Kan basıncı ve kalp atım hızı üzerinde (remifentanil, nitrogliserin, esmolol, ve nitrogliserin + esmolol) etkinliğini değerlendirmesini ve karşılaştırmasını, aynı zamanda tatmin edici kansız bir cerrahi alan sağlamasını inceledik. Tüm veriler Aralık 2016- Haziran 2019 arası alınmıştır, her iki cinsiyete 20-45 yaş arasında değişen 200 erişkin gönüllü hasta anestezist tarafından rastgele dört eşit gruba bölündü; Remifentanil grubu (R), Nitrogliserin grubu (N), Esmolol grubu (E), Nitrogliserin + Esmolol grubu (N+E). Tum olgularda monitor ile sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, ortalama arteriyel basınç ve kalp atış hızı (SAB, DAB, OAB, KAH) açısından, anestezi indüksiyonundan önce, endotrakeal entübasyondan 5 dakika sonra ve ameliyatın sonuna kadar her 15 dakikada bir izlendi ve kayıd edildi. Ameliyat boyunca, operatif alan kanaması ve cerrahi alanın görünürlüğünü, cerrah tarafından görsel olarak aşağıdaki gibi derecelendirildi: (0) Kanama yok, (1) Hafif kanama - aspirasyon gerekmiyor, (2) Hafif kanama - aralıklı aspirasyon gerekiyor, (3) Orta kanama - sık aspirasyon gerekiyor, (4) Şiddetli kanama - sabit aspirasyon gerekiyor ve (5) Şiddetli kanama, kanamadan dolayı ameliyatın durdurulması gerekiyor. Sonuç olarak, intraoperatif döneminde SAB, DAB ve OAB düzeyi tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlı ölçüde azalmıştır, KAH düzeyinde ise (E) ve (R) grubunda istatistiksel olarak anlamlı azalma gösterir iken, (N) ve (N+E) grubunda istatistiksel olarak anlamlı artış gösteridi. Hipotansif anestezinin etkinliği kanama skoru ve cerrahi alan görünürlüğü ile ölçülür. Kanama Skoru (E) ve (R) grubundaki hastalar (N) ve (N+E) grubundaki hastalar ile karsılastırarak istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük kanama skoru gösterdi. Çalışmamızın sonucunda esmolol ve remifentanil uyguladıktan sonra daha iyi cerrahi alan görünürlüğü sağladığı sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
Rhinoplasty is still one of the top five aesthetic surgeries performed, Rhinoplasty is considered as one of the most challenging procedures in both aesthetic and otorhinolaryngology surgery. Bleeding is considered to be one of the most important factors that affect the successfulness of Rhinoplasty operation. Controlled hypotension method reduces bleeding as well as blood loss. Therefore, it provides a satisfying bloodless surgical field during operation. By implementing this method, enables the surgeon to perform surgical interventions and procedures easily, safely and in less time. It is important that the drug used to produce controlled hypotension must provide a stable hemodynamics parameter and clear bloodless surgical field. In this study, the effectiveness of (remifentanil, nitroglycerin, esmolol, and nitroglycerin + esmolol) in terms of evaluation and comparison on blood pressure and heart rate was investigated. Furthermore, the effectiveness of these drugs in providing a satisfying bloodless surgical field during Rhinoplasty surgery was also investigated. All data were taken between December 2016 and June 2019, 200 adult patients between the ages of 20 and 45, from both genders, were randomly divided into four equal groups by anesthetist; Remifentanil group (R), Nitroglycerin group (N), Esmolol group (E), Nitroglycerin + Esmolol group (N+E). Systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial pressure and heart rate (SBP, DBP, MBP, and HR) were monitored and recorded in all cases before induction of anesthesia, five minutes after endotracheal intubation and every 15 minutes until the end of the operation. Throughout the surgery, the operative field bleeding score and the visibility of the surgical field were rated personally and visually by the surgeon as follows: (0) No bleeding, (1) Mild bleeding - no aspiration required, (2) Mild bleeding - intermittent aspiration is required, (3) Moderate bleeding - frequent aspiration is required, (4) Severe bleeding-constant aspiration is required, (5) severe bleeding, operation stopped because the bleeding completely concealed the surgical field. As a result; in the intraoperative period; decreased values of SBP, DBP and MBP were found to be statistically significant in all groups. While the value of HR showed statistically significant decrease in (E) and (R) group, there was a statistically significant increase in (N) and (N + E) group. The effectiveness of hypotensive anesthesia is measured by bleeding score and surgical field visibility. Patients in the (E) and (R) group comparing to patients in the (N) and (N + E) group, it showed a statistically significantly lower bleeding score. These results showed that after applying esmolol and remifentanil, patients had better surgical field visibility.