Hükümet ve siyasi parti programlarında din eğitimi
Religious education at the government and party programs
- Tez No: 63453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT Y. AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Cumhuriyet'in kuruluşundan 1950 yılına kadar CHP iktidar olmuştur. Bu partinin, parti ve hükümet programında din eğitimi ile ilgili herhangi bir bilgiye yer verilmemiştir. Bu dönemde devletin bütün kurum ve kuruluşlarını bu partinin ideolojisi yönlendirmiştir. 1950 yılından sonra, halk istek ve ihtiyaçlarını açıkça dile getirmiş, dönemin hükümetleri halka rağmen politika yapmanın, siyasi geleceklerini olumsuz yönde etkileyeceğini anlayarak, hükümet ve partilerinin programlarında din eğitimine yer vermeye başlamışlardır. 1946 yılında Demokrat Parti'nin kurulmasıyla çok partili siyasal hayata geçilmiştir. Demokrat Parti'nin din eğitimine yer vermesi ve halkın dini ihtiyaçlarına uygun politikalar yürütmesi, bu partiden sonra kurulan partilerin din eğitimine ayrıca önem vermeleri sonucunu doğurmuştur. Demokrat Parti'nin kurduğu hükümetlerin din eğitimine ilişkin uyguladığı politikalar, artık halkın kazanımı haline gelen haklardan sayılır hale gelmiştir. Bu nedenle diğer siyasal partiler din eğitimine olumlu ya da olumsuz yer vermek zorunda kalmışlardır. 1960-1980 yılları arasında kurulan hükümetlerin programlarında din eğitimi yer alırken, I. Demirel Hükümeti programında İmam Hatip Okulları'nın ismi bizzat zikredilmiştir. Özellikle CHP ve MSP ortaklığı ile kurulan I. Ecevit Hükümeti programında din eğitimine çok geniş yer verildiği görülmüştür. Bir önceki dönemde siyasi parti ve hükümet programlarında din eğitimine daha geniş yer verilirken, 1980 yılından sonra konuya yüzeysel yaklaşımlarla yer verilmeye başlanmıştır. Bu dönemin din eğitimi açısından en önemli gelişmesi 1982 Anayasası'nda din eğitiminin ilköğretimde mecburi hale getirilmesidir. Yine bu dönemde din eğitimi açısından bir olumsuz gelişme ise ilköğretimin kesintisiz ve zorunlu olarak 8 yıla çıkarılması olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Republican People Party had been in the power since the estabilishment of the Republic to 1950. There, was no data relating with the religious education either in this party's program or in the government's program. The one-party mentality was dominant in all organizations and institutions of the state. Howwer, the people began to express their thoughts, needs and wishes more early after 1950. From this time onwards, the governments realized making policies opposing to the realities of the people would badly affect future of their political life and consequently, began to include issues dealing with the religious education in both of the party's and government's program. The multi-party system began in Turkey with the establishment of the Democrat Party. The popular support behind DP which emphasized importance of the religious education and making policies consistent with the religious needs of the people encouraged the other parties, established later on, to focus on the religious education. DP's policies answering religious dermands of the people created more democratic environment in which the people could obtain their religious freedom. For this reason, the other political parties had to include the religious education in their programs positively or negatively. Which goverments established between 1960-1980 education of riligion there was in their program. Particularly in the of first Demirel goverment the manted of riligion schools mentioned. Specialy in the program of coulassiyon republic party (CHP) and national sirlutation (MSP) first Ecevit goverment there was more place for riligion education in the programs of party and goverments. Even in post terms riligion education took more place in the programs of goverments and partys after 1980'th, surfacely gave place for the subsect. The most importent developmant an religious education system has played en importent and vitel rde in this steyc, and religions education in pirimary schools was accepted as compilsary by the 1982 conslitution and this new education system in the primary schols were become more importent than ever. At the some times, in this period education system in the primary schools has accepted as 8 years for oil primary schools and everybody should have to obey.