Sanayi işletmelerinde süreç danışmanlığı uygulamaları ve iş doyumuna yansıyan sonuçları (Sivas ili örneği)
The practice of process consulting in industrial company and its results related to job satisfaction
- Tez No: 63457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SİLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma ile işletmelerde süreç danışmanlığının etkinliği üzerinde durulmuştur. Bilindiği gibi işletmeler bireylerin birlikteliklerinden oluşmuş yapılardır. Süreç danışmanlığı ise, örgütsel ortamlarda kişiler arası ilişkilerden kaynaklanan problemlerin çözümü için profesyonel uzmanlarca yürütülen bir yardım etme sürecidir. Bu araştırma ile süreç danışmanlığının konusu olan iletişim, grupsal yapı, kişiler arası ilişkiler, stres gibi konular teorik olarak incelenmiştir. Daha sonraki aşamada ise işletmelerde yaşanan duygusal problemlerin çözümüne yönelik olarak kullanılabilecek problem çözme teknikleri üzerinde durulmuştur. Bütün bu teorik bilgilerden sonra süreç danışmanlığının iş doyumuna yansıyan sonuçlan irdelenmiştir. İşletmelerde süreç danışmanlığı uygulamalarım ölçmek amacıyla hazırlanan anket kişisel bilgi formu ile birlikte uygulanmıştır. Ayrıca çalışanların iş tatmin düzeylerini ölçmek için, seçilen çalışanlara, iş doyum anketi uygulanmıştır. İlgili anketler Sivas ilinde hizmet vermekte olan biri kamu kuruluşu; Türkiye demir Yolları Vagon Üretim fabrikası Anonim Şirketi(Tüdemsaş) ile Özel sektör kurumu olan Eksantrik Milleri Üretim Fabrikası Anonim Şirketi(Estaş)'inde çalışan 123 denek üzerinde yapılmıştır. Uygulanan anketlerin değerlendirilmesi araştırma yapılan Estaş ve Tüdemsaş için ayrı ayrı yapılmıştır, ilgili anketlerden alınan sonuçlar tablolar halinde karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgularda çalışanların işyerlerinde çeşitli problemler yaşadığı bu problemlerin çözümü için profesyonel olarak bir süreç danışmanına gereksinim olduğu vurgulanmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde çalışanların işlerinden aldıkları doyum ile iş yeri yaşam koşulları ve kişisel özellikleri arasında önemli düzeyde bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bilimsel bulgulara dayalı önerilerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the process consultation on the companies have been researched. It is well known that companies has consist of the members. Process consultation is an action which held by the experts in order solve the problems in organizations. Communication, organizational structure, relationship between the workers, and stress has been research in this research theoretically. After that researcher has studied on the method of the problem solving. In addition to this subject the results of the process consultation on the job satisfaction have been studied. Researcher has prepared the questionnaire in order to measure the process consultation in organization. Also job satisfaction questionnaire is prepared to measure the level of the job satisfaction of workers has been carried out. This questionnaire has been carried out on the 123 workers in the Tüdemsaş and Estaş the results have been evaluated for two companies comparatively. The results have shown that there are many problems, which can be solving by the process consultation between the employer and employee. This research has been achieved with suggestions to scientific findings.