Kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanan hastalarda spontan dolaşımın geri döndürülmesini sağlayan faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors that enable the recovery of spontane circulation in patients with cardiopulmonary resuscitation
- Tez No: 662233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde Kardiyopulmoner Resusitasyon (KPR) uygulanan hastaların spontan dolaşımının geri dönüşü (SDGD)'ne etki eden faktörlerin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma etik kurul onayı (2020/25) alınarak 01.01.2018 ile 31.12.2019 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde arrest kabul edilen hastaların bilgisayar tabanlı hasta kayıtlarının geriye dönük incelenmesi ile yapılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru saati, başvuru vital değerleri, arrest yeri, arrest ritmi, ilk hava yolu, KPR süresi, laboratuvar tetkikleri, komorbid hastalıkları ve sonlanım şekilleri çalışmada kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışma 118 (%38,2)'i kadın ve 191 (%61,8)'i erkek olmak üzere 309 kardiyopulmoner arrest vakasının retrospektif olarak incelenmesiyle yapılmıştır. KPR uygulanan hastaların yaş ortalamaları kadınlarda 80 (69-85), erkeklerde 68 (59-77)'di. KPR uygulanan hastaların cinsiyetlere göre yaş ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı farklılık görülmüştür (p0,0001).
Özet (Çeviri)
Objective: It aims to evaluate the factors affecting the return of spontaneous circulation (SDGD) of patients who undergo cardiopulmonary resuscitation (CPR) in the Emergency Department of Recep Tayyip Erdogan University Training and Research Hospital. Materials and Methods: This study was conducted by retrospectively examining the computer-based patient records of patients who were admitted to be arrested at Recep Tayyip Erdogan University Training and Research Hospital Emergency Service between 01.01.2018 and 31.12.2019 with the approval of the ethics committee (2020/25). Age, gender, admission time, admission vital values, arrest location, arrest rhythm, first airway, CPR duration, laboratory tests, comorbid diseases and outcome patterns were used in the study. Results: This study was conducted by retrospectively examining 309 cardiopulmonary arrest cases, 118 (%38,2) of whom were women and 191 (%61,8) were men. The average age of patients who underwent CPR was 80 (69-85) in women and 68 (59-77) in men. A statistically significant difference was observed between the mean age of the patients who underwent CPR by gender (p0,0001).