The emergence of crime novel in english and Turkish literature
İngiliz ve Türk edebiyatında polisiye romanın ortaya çıkışı
  1. Tez No: 634756
  2. Yazar: MUHAMMED BENGİSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERENDİZ ÖZBAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Dünya edebiyatının ilgi çekici türlerden biri olan romanın en önemli alt türlerinden birisi de polisiye romandır. Avrupa'da oldukça gelişmiş bir tür olan polisiye roman zaman içerisinde Türk edebiyatında da kendisine yer bulmuştur. Bu açıdan İngiliz ve Türk edebiyatında polisiye romanın gelişimine bakmak önem arz etmektedir. Her iki ülkenin edebiyatında bu türün nasıl ve ne şekilde doğduğunu irdeleyen bu araştırma ile İngiliz ve Türk edebiyatında polisiye romanın gelişimi incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı İngiliz polisiye romanın doğuşuna değinerek bu konuda yaşanan tartışmaları irdelemek ve İngiliz polisiye romanın ortaya çıkış tarihlerini netleştirmektir. Aynı şekilde Türk polisiye romanın da doğuşuna ve bu konuda yaşanan tartışmalara değinerek Türk polisiye romanın ortaya çıkışı üzerinde durulmuştur. Ayrıca İngiliz ve Türk polisiye romanını dönemsel olarak karşılaştırarak hangi ülkenin edebiyatında bu türün daha önce ortaya çıktığı meselesi çalışılmıştır. Çalışma kapsamında XVIII. Yüzyılın sonlarından XX. Yüzyılın ikinci yarısına kadar ki dönem incelenmiştir. Araştırma için literatür taraması yapılmış ve İngiliz-Türk edebiyatında polisiye roman türündeki eserler ile bu alanda yapılmış çalışmalar incelenmiştir. İnceleme kapsamında her iki ülkenin bu alandaki temel eserleri okunmuş, bir kısmının özeti çıkarılmış ve bazı önemli eserlerinde içerik analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda İngiliz polisiye romanı denilirken bu kavramın tam olarak hangi ülkeleri kapsadığının tartışmalı olduğu görülmüştür. Fakat Türk edebiyatında İngiliz edebiyatında olduğu gibi benzer bir tartışmanın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important subgenres of the novel, which is the most attractive genre of world literature, is the crime novel. The crime novel genre, which is a highly developed genre in Europe, has found its place in Turkish literature later on. In this respect, it is important to look at the development of a crime novel in English and Turkish literature. With this research which examines how this genre was born in the literature of both countries, the development of crime novels in English and Turkish literature is analyzed. The main purpose of this study is to examine the discussions about this issue by mentioning the birth of the British crime novel and to clarify the emergence dates of the British crime novel and also, the emergence of the Turkish crime novel discoursed by addressing the discussions on this issue and the emergence of the Turkish crime novel. Besides, by comparing the British and Turkish crime novel periodically, the question of in which country's literature this genre has appeared before was studied. Within the scope of the study, the period from the end of the XVIII century to the second half of the XX century was examined. For the research, a literature review was made and works and studies in the field of crime novels in English-Turkish literature were examined. Within the scope of the review, the basic works of both countries in this field were read, some of them were summarized and content analyses were made in some important works. As a result of the research, while it was called the British crime novel, it was seen that which countries this concept covers exactly is controversial. However, it was observed that there is no similar discussion in Turkish literature as in English literature.