Üniversite 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin bilişsel esneklik düzeyleri ile sosyal ilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between cognitive flexibility levels and social interest levels of 1st and 4th grade university students
  1. Tez No: 634831
  2. Yazar: SÜMEYRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHNİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada üniversite 1. ve 4. sınıf düzeyinde öğretimlerine devam eden öğrencilerin bilişsel esneklik düzeyleri ile sosyal ilgi düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, cinsiyet, yaş, alan, üniversitede kalınan yer (aileyle birlikte ya da ayrı yaşama) ve sınıf düzeyi değişkenlerinin öğrencilerin bilişsel esneklik ve sosyal ilgi düzeyleri arasındaki ilişkide düzenleyici rolüne bakılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Ankara'da Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi ile Konya'da Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nde 1. ve 4. sınıf düzeyinde öğrenimlerine devam eden 344'ü kadın ve 256'sı erkek toplam 600 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Toplumsal İlgi Ölçeği'' ve ''Bilişsel Esneklik Envanteri'' kullanılmıştır. Sosyal ilgi ve bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişki Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinin bilişsel esneklik düzeyleri ile sosyal ilgi düzeyleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Düzenleyici rolün belirlenmesi amacıyla yapılan analizlerde lineer regresyon istatistiksel tekniği kullanılmıştır. Sonuç olarak; sosyal ilgi, yaş ve alan değişkenlerinin bilişsel esnekliğin anlamlı birer yordayıcısı oldukları bulunmuştur. Yüksek sosyal ilgi puanlarının en çok 24+ yaş grubunda olan katılımcıların bilişsel esneklik puanlarını artırdığı bulunmuştur. Bir başka ifadeyle, yaş arttıkça sosyal ilgi düzeyinin bilişsel esnekliği artırdığı görülmüştür. Sosyal ilginin bilişsel esneklik üzerindeki düzenleyici etkisi rehberlik ve psikolojik danışmanlık anabilim dalında öğrenim gören öğrencilerde en yüksek düzeyde iken, bu grubu sırasıyla sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği anabilim dalı öğrencileri izlemektedir. Bilişsel esneklik ve sosyal ilgi arasındaki ilişkide ise cinsiyet, yaş, alan, üniversitede kalınan yer (aileyle birlikte ya da ayrı yaşama) ve sınıf düzeyi değişkenlerinin tam bir düzenleyici etkisinden söz edilememektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between cognitive flexibility levels and social interest levels of students who continue their education at the 1st and 4th grade levels of the university was examined. In addition, the regulatory role of gender, age, department, university accommodation (family or separate living with the family) and class level variables in the relationship between students' cognitive flexibility and social interest levels was examined. In the research, relational screening model was used. The study group of this study consists of 600 university students, 344 females and 256 male attending to education at Gazi University Gazi Education Faculty in Ankara and Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Education Faculty in Konya on spring semester of 2018-2019 academic year. ''Personel Information Form, ''Social Interest Index'' and ''Cognitive Flexibility Inventory'' were used to collect the data. The relationship between social interest and cognitive flexibility variables analyzed with using Pearson Product Moment Correlation Coefficient Method. As a result, it was seen that there is a moderate significant positive meaningful relationship between social interest levels and cognitive flexibility levels of university students. Linear regression statistical technique was used in the analysis to determine the moderator role. As a result; social interest, age and department variables were found as meaningful predictors of cognitive flexibility. It was found that high social interest scores increased the cognitive flexibility scores of the participants who were mostly in the 24+ age group. In other words, it was found that as age increases, the level of social interest increases cognitive flexibility. While the moderation effect of social interest on cognitive flexibility is highest level among the students who study in guidance and psychological counseling, this group is followed by the elementery teaching department and pre-school teacher department students respectively. In the relationship between cognitive flexibility and social interest; it was concluded that variables such as gender, age, department, university accommodation (family or separate living with the family) and class level variables a complete moderation effect can't be told.