Hemşirelik öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerinin incelenmesi
Investigation of nursing students' learner skills for the 21st century
- Tez No: 864534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma hemşirelik öğrencilerinin 21. yüzyıl öğrenen becerilerinin incelenmesi amacıyla geçekleştirilmiştir, tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel araştırma niteliktedir. Araştırmanın evrenini; 2021-2022 eğitim öğretim yılında Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) bağlı İstanbul'da bulunan kuruluş yıllarına göre köklü iki devlet üniversitesi ve dört vakıf üniversitesinin Hemşirelik Fakülteleri ve Sağlık Bilimleri Fakültelerine bağlı lisans düzeyinde eğitim verilen hemşirelik bölümlerinde birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfta okuyan hemşirelik öğrencileri oluşturmuştur (N=2960). Araştırmanın örneklemi ise; amaçlı ve tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup, ulaşılabilecek en fazla sayıda hemşirelik öğrencisine ulaşılması hedeflenmiş ve katılmaya gönüllü 1328 hemşirelik öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir (n=1328).Veriler hemşirelik öğrencilerinin sosyodemografik özelliklerini belirlemek amacıyla geliştirilmiş“Bilgi Formu”, öğrencilerin kendi sosyal ve bilimsel etkinliklere katılımlarına, küresel sorunlara ilgilerine, kariyer planlamalarına, teknolojik gelişmeleri takiplerine, teknoloji ve medya okuryazarlıklarına yönelik puanlamalarını içeren“Görsel Analog Ölçeği (VAS)”,“21. Yüzyıl Öğrenen Becerileri Kullanım Ölçeği (21YYÖBKÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Veriler; IBM SPSS Statistics 26 programın kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma analizinde yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma analizleri, iç tutarlılık analizi (cronbach α), verilerinin normal dağılımında varyans katsayısı analizi ve Shapiro-Wilk testi, parametrik ve nonparametrik analiz yöntemleri, Student t testi, Tek yönlü varyans analizi testi kullanılmıştır. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p˂0,05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan hemşirelik öğrencilerinin yaş ortalamalarının 20,65±1,54 olduğu, öğrencilerin çoğunlukla kadın (%84,0) ve çekirdek ailede yetişmiş (%85,6) oldukları, aile evinde (%57,5) yaşadıkları ve çalışmadıkları (%91,9) kendilerini büyük oranda kendilerini sosyal (%50,5) ve yeniliğe açık (%47,4) olarak tanımladıkları, çoğunlukla ikinci sınıf öğrencisi oldukları (%28,1), devlet üniversitesinde öğrenim gördükleri (%59,2), vakıf üniversitelerinde öğrenim görenlerin çoğunlukla %50 burslu olduğu (%69,6) ve bir yabancı dil bildikleri (%47,2) saptanmıştır. Hemşirelik öğrencilerinin VAS ifadelerine verdikleri yanıtların analizinde öğrencilerin en yüksek puanı“Bilgi edinirken sosyal medyadan yararlanırım.”ifadesinden (7,57±2,34) en düşük puanı ise“Öğrenci kulüplerinde aktif rol alırım.”ifadesinden (2,93±2,72) aldıkları belirlenmiştir. Hemşirelik öğrencilerinin 21YYÖBKÖ ve alt boyut puanları incelendiğinde, ölçek toplamından ortalama 3,49±,51 puan aldıkları, en düşük ortalama puanı“İşbriliği ve Esneklik Becerileri”alt boyutundan (3,06±,74), en yüksek ortalama puanı ise“Bilişsel Beceriler”alt boyutundan aldıkları (3,93±,51) belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda hemşirelik öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerinin orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerinin cinsiyet, çalışma, kendini tanımlama, üniversite türü, yabancı dil bilme durumundan etkilendiği; aile yapısı, yaşam yeri, sınıf düzeyi, yaş değişkenlerinden etkilenmediği bulunmuştur. 21YYÖBKÖ puanları ve VAS puanları arasındaki ilişki incelendiğinde hemşirelik öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri ile bilgi edinirken sosyal medyadan yararlanma, teknolojik gelişmeleri takip etme, küresel sorunları takip etme, sosyal faaliyetlere katılma, bilimsel programlara katılma durumları arasında zayıf güçte pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Alt boyutlar ile yapılan karşılaştırmalarda ise hemşirelik öğrencilerinin, Bilişsel Becerileri ile teknoloji okuryazarlıkları olduklarını düşünme, kişisel ve mesleki gelişimleri için sertifika programlarını takip etme ve sosyal sorumluluk projelerine katılma durumları arasında; İş birliği ve Esneklik Becerileri ile bilgi edinirken sosyal medyadan yararlanma meslekleriyle ilgili kariyer planlaması yapma, teknolojik gelişmeleri takip etme, küresel sorunları takip etme, sosyal faaliyetlere katılma, medya okuryazarı olma durumları arasında; Yenilikçilik Becerileri ile sosyal faaliyetlere katılma durumları arasında zayıf güçte ve pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Hemşirelik eğitim programlarının 21. yüzyıl becerilerine yönelik yapılandırılmasının, hemşirelik eğitim programlarında 21. yüzyıl becerilerine yönelik tutum ve farkındalığı arttıracak ders, proje ve etkinliklerin arttırılmasının ve öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with the aim of examining 21st century learner skills of nursing students, it is descriptive, relationship-seeking, and cross-sectional research qualification. The universe of the study consisted of nursing students in the first, second, third and fourth grades in the nursing departments of the Nursing Faculties and Health Sciences Faculties of two state universities and four foundation universities in Istanbul, which are well-established according to their years of establishment, affiliated to the Higher Education Council in the 2021-2022 academic year (N=2960). The sample of the study was determined by purposive and stratified sampling method, and it was aimed to reach the maximum number of nursing students that could be reached, and the study was conducted with 1328 nursing students who volunteered to participate (n=1328). Data were collected using the“Information Form”developed to determine the sociodemographic characteristics of nursing students, the“Visual Analog Scale (VAS)”, which includes students' ratings of their participation in social and scientific activities, interest in global problems, career planning, following technological developments, technology and media literacy, and the "21st Century Learner Skills Using Scale (21CLSUS). Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 26 program. The percentage, minimum, maximum, average, and standard deviation analyses, and internal consistency analysis (cronbach α) were used in the research analysis, whereas variation coefficient analysis, and Shapiro-Wilk test, parametric and non-parametric analysis methods, Student-t test, and one-way variance analysis test were used in the normal distribution of the data.