Örgütsel yapı ve Kombassan'da bir uygulama
- Tez No: 77761
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünyamız çok kapsamlı bir değişim sürecine girmiştir. Ardı ardına" gerçekleştirilen teknolojik devrimler insanların önünde yeni ufuklar açmış, çevre şartlan değişerek yaşam kalitesinin yükselmesine firsat tanımıştır. Ekonomiye mal ve hizmet üreten birimler olarak işletmeler, bu büyük değişim içinde ayakta kalabilmek ve kendilerinden beklenenleri yerine getirebilmek için çevreyle uyum sorunlarını çözmek zorundadırlar. Bunu başaramayan kurumlar evrensel rekabetin şiddetli esintileri karşısında bir varlık gösterme şansına sahip olamayacaklardır. Günümüzde işletmelerin varmak istedikleri hedef, piyasalarda rekabet edebilirlik düzeylerini üst noktalara taşıyabilmektir. Bunun için değişen piyasa şartlarına uygun bir yapılanmayı ön planda tutmaktadırlar Günümüz dünyasında devrim niteliğinde teknolojik, iktisadi ve siyası gelişmeler yaşanmakta ve küreselleşme hızla tamamlanmaktadır. İletişim ve ulaşım teknolojilerindeki gelişmeler ve olayın ve zevklerindeki yerellikten uzaklaşma dünyayı benzer özellikteki insanlardan oluşan küresel bir köye dönüştürmenin arefesindedir. Aynı zamanda komünizmin yıkılması ve ekonomilerin liberalleşmesi de pazarları birleştirmiştir. Tüm dünyayı etkileyen bu gelişmeler haliyle işletmelerin faaliyetlerini, stratejilerini ve örgütlenme biçimlerini de etkilemiştir. Bugün örgütsel bir dünyada yaşamaktayız. Örgütler modern toplumun en önemli kurumlandır. Temel olarak, önemli insan eylemlerinin tümü örgütlerde görev yapan kişiler yoluyla yürütülür. Toplumun başardığı ana izlerin tümü örgütlenmiş çabalar yoluyla gerçekleşmektedir. Bilimdeki ilerlemeler, ulaşım sistemleri, bölgesel kalkınma ve kültürel faaliyetlerin tümü birlikte insan çabalanyla daha düzenli olarak yapılır. Yaşamın tüm farklı alanlarında örgütlenmiş çabaların istenen amaçlara en iyi bir biçimde yöneltilmesi konusunda önümüze bir örgütsel yapı kavramı çıkmaktadır.Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak örgütlenme biçimlerindeki tarihi gelişim, ikinci bölümde örgütleri bölümleme ayırma -AV etkileri, üçüncü bölümde örgütlerde yetki ve sorumlulukların dağılımı, dördüncü6*'30 bölümde örgüt yapışırım şekilleri, beşinci bölümde ise Kombassan'da bir uygulama, sonuç ve değerlendirilmesi anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The World is in a process of change. Technological revolutions have provided new horizons and environmental conditions have changed rapidly so that they contributed to the improvement of the life quality. Business firms, as organizations that produce goods and services, have to solve their problems of adaptation to the environment. Solving these promblems will give them a chance to resist to the threats of the global competition The goal that today's firms aspire to achieve, is to increase their degree of competitiveness and to give priority to a well designed structure. In today's world, revolutionary changes concerning technology, economy and politics are witnessed all over the world and globalization is being completed. Developments in transportation and communication technologies and increasing similarities among local tastes are transforming our old world into global village. Destruction of communism and liberalization of economic systems umfied the markets. These developments that affect the world, have normally affected the strategies, structures and activities of the firms. Today we are living in an organizational world. Organizations are the most important institutions for the modern society. Basically, all the critical human activites are conducted by people working in the society are realized by the organized efforts.. Improvements in science, transportation systems, regional development and cultural activities can be conducted in an ordered way thanks to the organized human efforts. This thesis consist of five section. In the first sections, historical development of organizational forms, in the second section effect of the organizational divisions, in the third section allocation of duties and responsibilities, in the fourth section forms of organization structure and in the fifth section a case study in the firm of Kombassan take place