Bazı n-(sübstitüearil)süksinimit bileşiklerinin sentezi ve asit katalizli hidroliz mekanizmasınınaraştırılması
The synthesis and investigation of mechanism of acid catalyzed hydrolysis of some n-(4-substitutedphenyl)succinimide compounds
- Tez No: 634919
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada N-(Fenil)süksinimit, N-(4-Metilfenil)süksinimit ve N-(4-Klorfenil)süksinimit bileşikleri sentez edildi ve kinetik çalışma için asetonitrilde stok çözeltileri hazırlandı. Sentezlenen bileşiklerin asit katalizli hidrolizleri H2SO4, HClO4 ve HCl çözeltilerinde 50.0 ± 0.1°C'de incelendi. Elde edilen verilere Aşırı Asitlik metodu, aktivasyon entropisi ve sübstitüent etkisi uygulandığında farklı asit konsantrasyonlarında A-2 mekanizması ile uyumlu olduğu görüldü. Çalışılan bileşiklerin asit katalizli hidrolizlerinde kullanılan asitlerin katalitik etkileri farklı asit konsantrasyonlarında HCl>H2SO4>HClO4 sırasındadır. Bu sıralama A-2 mekanizması için karakteristiktir.
Özet (Çeviri)
In this study N-(Phenyl)succinimide, N-(4-Methylphenyl)succinimide, N-(4-Chlorophenyl)succinimide were synthesized and their stock solutions were prepared in acetonitrile for kinetic studies. The acid catalyzed hydrolysis of the compounds synthesized were studied in solutions of sulfuric acid, perchloric acid and hydrochloric acid at 50.0 ±0.1°C. Analyses of these data by the excess acidity treatment, entropy of activation and substituent effect are consisted with an A-2 mechanism in the whole range of acidity. Catalytic order of strong acids for the acid catalyzed hydrolysis of the compounds studied were as HCl> H2SO4> HClO4 in the whole range of acidity. This is the characteristics of an A-2 mechanism.