Farklı fosfor dozu uygulamalarının burçak (Vicia ervilia L.)'ta verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkisi
Effect of different phosphorus dose applications on yield and some yield components of Bitter vetch (Vicia ervilia L.)
- Tez No: 634992
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma, 5 farklı fosfor dozunun (0, 4, 8, 12 ve 16 kg/da) burçak (Vicia ervilia L.) verimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2019 yılında Konya ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada bitki boyu, bakla boyu, bakla eni, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, bin tane ağırlığı ve tane verimi incelenmiştir. Fosfor dozlarının bitki boyu, bitkide bakla sayısı, bin tane ağırlığı ve tane verimi üzerine etkisi istatistiki olarak %5 düzeyinde önemli bulunmuştur. Burçakta uygulanan fosfor dozlarına göre, bitki boyu 24.2-28.3 cm, bakla boyu 16.1-18.1 mm, bakla eni 4.23-4.60 mm, bitkide bakla sayısı 17.3-28.8 adet, bitkide tane sayısı 38.7-63.07 adet, bin tane ağırlığı 31.3-36.6 gr ve tane verimi 48.1-86.7 kg/da arasında değişiklik göstermiştir. En yüksek tane verimi 12 kg/da ve 16 kg/da fosfor uygulamasında elde edilirken, tüm parametreler açısından en düşük değerler fosfor uygulamasının yapılmadığı kontrol parsellerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Konya ecological conditions in 2019 in order to determine the effects of 5 different phosphorus doses (0, 4, 8, 12 and 16 kg / da) on yield of vetch (Vicia ervilia L.). The experiment was set up in 3 repetitions according to the random blocks trial pattern. In the study, plant height, pod length, pod width, number of pods in the plant, grain number in the plant, thousand grain weight and grain yield were investigated. The effect of phosphorus doses on plant height, number of pods, thousand grain weight and grain yield was found statistically significant at the level of 5%. According to the phosphor doses applied in the vetch, plant length is 24.2-28.3 cm, pod length is 16.1-18.1 mm, pod width is 4.23-4.60 mm, pod number is 17.3-28.8, pellet number is 38.7-63.07, thousand grain weight is 31.3-36.6 g and grain yield varied between 48.1-86.7 kg/da. While the highest grain yield was obtained in 12 kg/da and 16 kg/da phosphorus application, the lowest values in all parameters were obtained from control plots that no phosphorus application was made.