1246 (1831) tarihli 3463 numaralı nüfus defterinde yer alan köy ve mahallelerin nüfusunun transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (sayfa 1-75)
Transcription and evaluation of population of villages and neighborhoods in population registry no. 3463 dated 1246 (1831) (sages 1-75)
  1. Tez No: 635035
  2. Yazar: ABDULLAH KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Tarih, Archive, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
1831 tarihli nüfus defterinin içeriği, defterin sayfa sayısı yanında, 1831 tarihli nüfus defterinde 3463 numaralı Nüfus defterinde yer alan köy ve mahallerin hane sayısı, hanelerde yaşayan erkek ve çocuk sayısı, babalarının isimleri, köyde ikamet eden insanların kullandıkları lakaplar, yaş aralıkları gibi özelliklerinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Aynı tarihte 3463 numaralı Nüfus defterinde yer alan mahallelerin isimlerinin belirlenmesi ve bu mahallelerin günümüzde de varlıklarını aynı isim altında sürdürüp sürdürmediklerinin tespiti amaçlanmıştır. Çalışmada 1831 yılında 3463 numaralı Nüfus defterinde yer alan mahallelerde ikamet eden insanların yalnızca nicel özellikleri değil aynı zamanda nitel özelliklerinin de tespiti hedeflenmiştir. Böylece araştırmada 1831 yılında Konya Vilayeti'ne bağlı köy ve mahallelerde yaşayan hane halklarının kullandıkları isimler, lakaplar gibi nitel özellikleri tespit edilerek o dönemde bölgenin sosyal, ekonomik, kültürel özelliklerine ışık tutmak amaçlanmıştır. 3463 numaralı Nüfus defterinde yer alan mahalle ve köylerde yaşayan insanların nüfus özelliklerinden faydalanılarak, günümüzde de aynı lakap ve isimlerin kullanılıp kullanılmadığı, kültürel değişimlerin günümüze yansımalarının neler olduğu da araştırmada hedeflenen bir diğer husustur. Araştırmaya konu 3463 numaralı Nüfus defterinde yer alan mahalle ve köyler o dönem Konya Vilayetine bağlı bir bölgedir. 1831 sayımında nüfus bilgileri 3463 numaralı nüfus defteri vasıtasıyla kayıt altına alınmıştır. Çalışma işbu defterdeki kimi bilgilerin ortaya çıkarılması ve yorumlanması yanında mümkün olan kimi kriterler üzerinden günümüzle kıyaslanmasıdır. Bu noktada, bir yerleşim birimi üzerinden 189 yılda yaşanan sosyo kültürel değişimi gözleme imkânı vermesi, çalışmanın önemli özelliklerinden biridir.
Özet (Çeviri)
Besides the number of pages of the notebook; the content of the population book, number 3463 dated 1831 , it was aimed to determine the characteristics of the villages and neighborhoods in the Population Book such as number of them, living male and child numbers, ages, nickmanes etc. On the same date, it was aimed to determine the names of the neighborhoods in the Population Book numbered 3463 and to determine whether these neighborhoods still survive under the same name today. In the study, not only the quantitative characteristics but also the qualitative characteristics of the people residing in the neighborhoods in the Population Book No. 3463 in 1831 were tried to be revealed. Thus, in the study, it was aimed to shed light on the social, economic and cultural characteristics of the region by determining the qualitative features such as the names and nicknames used by the households living in the villages and neighborhoods of Konya province in 1831. Another issue that is targeted in the research is whether the same nicknames and names are used today and what the reflections of cultural changes are on the present day by making use of the population characteristics of the people living in the neighborhoods and villages in the Population Book No. 3463. The neighborhoods and villages in the Population Book No. 3463 subject to the research were then a region of Konya Province. In the 1831 census, the population information was recorded through the 3463 numbered population book. The study is to reveal and interpret some information in this book as well as to compare it with some of the possible criteria. At this point, the opportunity to observe the cultural change experienced in 189 years through a settlement is one of the important features of the study.