Pulmoner emboli tanısı alan hastalarda iyonize kalsiyum düzeyinin prognoz ve mortalite üzerine etkisi
The effects of ionized calcium levels on prognozis and mortality in pulmonary embolism
- Tez No: 635055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç Bu çalışmada pulmoner emboli tanılı hastalarda iyonize kalsiyum düzeyinin prognoza ve mortaliteye etkisinin araştırılması amaçlandı. Yöntem Bu çalışmada, pulmoner emboli tanısıyla yatırılan 18 yaş üstü 165 hasta retrospektif olarak araştırıldı. Bulgular Çalışmaya alınan hastaların kimlik bilgileri, yaşı, fizik muayene bulguları (ateş, nabız, tansiyon), kan gazı analizleri, d-dimer, CK, CK-mb, hgb, MCV, WBC, plt, neu, lym, üre, kreatinin, Na, K, Ca değerleri ile hastane yatış süresi, yoğun bakım yatış süresi ve mekanik ventilatöre bağlı kalma süresi çalışma kapsamına alındı. Hastaların EKG, EKO, BT lerinin olup olmadığı; varsa bulgularının olup olmadığına arşiv taraması ve HBYS ile ulaşılmaya çalışıldı. Taburculuk veya ex durumları da değerlendirildi.30 günlük mortaliye de kayıtlardan ulaşıldı. Sistolik Tansiyon düşüklüğü(p=0.003), diyastolik tansiyon düşüklüğü(p=0) ve taşikardi(p=0) ile mortalite ilşkisi anlamlı olarak saptandı. üre yüksekliği (p=0) ,kreatinin yüksekliği(p=0.003), d-dimer(p=0),CK-MB(p=0.003) ,troponin yüksekliği (p=0), laktat yüksekliği(p=0) ile de mortalite ilişkisi anlamlıydı. Yoğun bakım yatış süresi(p=0), hastane yatış süresi(p=0.001), ve mekanik ventilatör zamanının(p=0) da mortalite ile ilişkisi anlamlı olmasına rağmen, İyonize kalsiyum düzeyi ile mortalite arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p=0.154). EKG'de sağ dal bloğu olan hastaların mortaliteyle ilişkisi anlamlı olarak tespit edildi (p=0.003). EKO ve BT bulgularının mortaliteyle ilişkisi istatiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç İyonize kalsiyum düzeyi ile mekanik ventilatör süresi arasında da anlamlı ilişki tespit edildi (p=0.019). Sonuç olarak iyonize kalsiyum düzeyinin pulmoner embolide mortaliteyle direk ilişkisi saptanmasa da, mekanik ventilatörde kalış süresinin tahmin edilmesinde faydalı olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, ionised calcium levels in patients with a diagnosis of pulmonary embolism was aimed to investigate the effect of prognosis and mortality Method: In this study, admitted with the diagnosis of pulmonary embolism were analyzed in 165 patients over 18 years of age. Results: Credentials of the patients in the study, age, physical examination (temperature, pulse, blood pressure), blood gas analysis, d-dimer, CK, CK-MB, HGB, MCV, WBC, Plt, neu, lym, urea, creatinine, Na, K, Ca values and length of hospital stay, ICU length of stay and duration of mechanical ventilation were included in the study. ECG of patients, echocardiography, whether the It s; If you scan the archives whether the findings and was pursued by HBYS . discharge status or ex was assessed. 30-day mortality from the record also reached. Systolic blood pressure decrease (p = 0.003), diastolic blood pressure decrease (p = 0) and tachycardia (p = 0) was determined by correlating the significant mortality.high levels of urea (p = 0), high levels of creatinine (p = 0.003), d-dimer (p = 0), CK-MB (p = 0.003), troponin (p = 0), lactate (p = 0) and mortality was statistically significant relationship. Although, CU length of stay (p = 0), length of hospital stay (p = 0.001), and mechanical ventilation time (p = 0) significant association with mortality, ionized calcium levels, there was no significant relationship was observed between mortality (p = 0.154) . ECG of patients with right bundle branch block mortality relationship was found to be significant (p = 0.003). Mortality relationship of the ECO and CT findings were not statistically significant. Conclusion: Between ionized calcium level and duration of mechanical ventilation was a significant correlation (p = 0.019). As a result of ionised calcium levels in pulmonary embolism detection is not direct relationship with mortality; been shown to be useful in estimating the duration of mechanical ventilation.