Aile yaşam döngüsüne göre değişen hanehalkı harcamalarında tüketici iyi oluşu ve tüketici harcama öz kontrolünün yaşam doyumu üzerindeki etkisi
In household expenditures that change according to family life cycle the effect of consumer well-being and consumer spending self control on life satisfaction
  1. Tez No: 635056
  2. Yazar: ÖZLEM AKBULUT DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERCİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Modernleşme sürecinin, sosyal, ekonomik ve kültürel hayata etkileri, aile yapısını ve buna bağlı olarak hanehalkı yaşam döngüsünü değişime uğratmış ve tüm bu değişimler ise hanehalkının tüketim yapısı üzerinde etkili olmuştur. İstek ve ihtiyaçları farklılık gösteren ve dinamik yapıya sahip olan aile yaşam döngüsü göz önünde bulundurularak, pazarlama stratejilerinin belirlenmesi firmalara rekabet avantajı sağlarken, tüketicilerin de memnuniyet düzeylerini artıracaktır. Tüketicilerin, tüm tüketim harcamaları süresince duyduğu memnuniyet bireysel yaşam doyumlarını, dolayısıyla bu tüketicilerden meydana gelen toplumun da mutluluk düzeyi ve yaşam kalitesini artıracaktır. Bu çalışmada, hanehalkı yaşam döngüsüne aşamalarına göre tüketim harcamaları ayrıntılı analiz edilerek; tüketicilerin tüm tüketim harcamalarından duydukları memnuniyetlerinin ve sahip oldukları harcama öz kontrollerinin genel olarak bireyin yaşamı hakkındaki bilişsel değerlendirmeleri olarak ifade edilen yaşam doyumu üzerindeki etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of the modernization process on social, economic and cultural life have changed the family structure and accordingly the household life cycle and all these changes had an impact on the consumption structure of the household. Considering the family life cycle, whose demands and needs differ and have a dynamic structure, determining marketing strategies will provide companies with competitive advantage and increase the satisfaction levels of consumers. The satisfaction of consumers during all their consumption expenditures will increase their personal life satisfaction, and thus the happiness level and quality of life of the society consisting of these consumers. In this study, consumption expenditures are analyzed in detail according to the stages of household life cycle. In addition, the effect of consumers' satisfaction with consumption expenditures and their self-control on their personal life satisfaction was tried to be evaluated.