Mide kanserli hastaların demografik özelliklerinin sağkalıma etkisi
The effect of demographic features on survival in patients with gastric cancer
  1. Tez No: 635067
  2. Yazar: ANDAÇ KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada, bölgemizde sık görülen mide kanserine yönelik çok sayıda demografik özelliğin ve bununla birlikte bazı klinik, epidemiyolojik faktörlerin sağkalıma etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; Atatürk Üniversitesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı polikliniklerinde ve/veya kliniklerinde 01.01.2016-10.01.2020 yılları arasında takip edilen, hali hazırda mide kanseri tanısı mevcut olan 252 hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Mide lenfoması, gastrointestinal stromal tümör ve nöroendokrin tümör (NET) tanılı hastalar hasta grubumuza dahil edilmedi. Hastalarda tanı anındaki yaş, tanı aldığı tarih, cinsiyet, kırsalda ya da şehirde ikamet özellikleri, tanı sonrası yaşam süreleri, başvuru şikayeti, sigara kullanım öyküsü, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performans skoru, tanı anındaki evre, histopatolojik alt türü, operasyon öyküsü, operasyon tipi, tümör differansiyasyonu, tümörün makroskobik görüntüsü ve anatomik lokalizasyonu, tümör boyutu, metastatik lenf nodlarının yüzdesi, kemoterapi protokolleri, kemoterapi ilişkili febril nötropeni gibi komplikasyonlar, kemoterapi sonrası kontrol PET-BT raporları ve kemoradyoterapi öyküsü gibi faktörler değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda, erkek hastaların kadın hastalara oranının istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi. Kilo kaybı yakınması olan hastaların ortalama genel sağkalım (GSK) süresi, kilo kaybı olmayan hastalara nazaran istatistiksel olarak anlamlı derecede kısaydı (p%30 olan hastaların ortalama GSK süresinde, daha düşük yüzdeli lenf nodu tutulumu olan hasta grubuna nazaran anlamlı derecede azalma olduğu saptandı (p3 cm. olan hastaların GSK süresinde anlamlı derecede azalma tespit edildi (p=0.02).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the effects of many demographic, clinical and epidemiological factors on survival in gastric cancer, which is common in our region. Material and Method: In our study; the records of 252 patients who were followed up with the diagnosis of gastric cancer in the Medical Oncology Department of Atatürk University between 01.01.2016 and 10.01.2020 were evaluated retrospectively. Patients with gastric lymphoma, gastrointestinal stromal tumor and neuroendocrine tumor (NET) weren't included the study. Age at diagnosis, the date of diagnosis, gender, place of residence, survival data, patient's complaint, smoking, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performance score, tumor stage, histopatological type, surgery, surgical method, treatment methods, type of chemotherapy regime and effects on overall survival, presence of febrile neutropenia, PET-CT reports after chemotherapy treatment, presence of chemoradiotherapy treatment, primary site and size of tumor, macroscopic view of the tumor, tumor differentiation and percentage of metastatic lymph nodes were evaluated. Results: As a result of our study, male patients were found to be statistically significantly higher than female patients.