İsatin-β-karbohidrazon, tiyokarbohidrazon türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and antioxidant activity investigation of isatin-β-thio/carbohydrazide derivatives
- Tez No: 635081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT MUĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN YAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde; 1-Benziliden-5- (2-oksoindolin-3-iliden) karbohidrazon, 1- (4-hidroksi benziliden) -5- (2-oksoindolin-3-iliden) tiyokarbohidrazon, 1- (4-hidroksi benziliden ) -5- (2-oksoindolin-3-iliden) karbohidrazon, 1- (3-etoksi-4-hidroksi benziliden) -5- (2-oksoindolin-3-iliden) karbohidrazon, 1- (4-dimetilamino benziliden) - 5- (2-oksoindolin-3-iliden) karbohidrazon, 1- (2-hidroksi benziliden) -5- (2-oksoindolin-3-iliden) karbohidrazon, 1- (4-hidroksi-3-metoksi benziliden) -5- (2-oksoindolin-3-iliden) karbohidrazon, 1- (3-hidroksi-4-metoksi benziliden) -5- (2-oksoindolin-3-iliden) tiyokarbohidrazon, 1- (4-hidroksi-3,5-dimetoksi benziliden ) -5- (2-oksoindolin-3-iliden) karbohidrazon, asidik ortamda etanol içindeki isatin-β-tiyokarbohidrazonlar, karbohidrazonlar ile aldehit türevlerinin reaksiyonu sonucunda sentezlendi. Ürünlerin kimyasal yapıları, 1H NMR, 13C NMR, IR ve elementel analiz ile doğrulandı. Erime noktası, renk ve çözünürlük gibi fizikokimyasal özellikler belirlendi. Tüm bileşiklerin in vitro antioksidan aktivitesi 1,1-difenil-2-pikril hidrazil (DPPH) serbest radikal süpürme yöntemi ile belirlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin tümü, gallik asit standardından daha düşük antioksidan aktivite gösterdi ve sıralama 2>4>9>7>8>5>3>1>6 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis;1-Benzylidene-5-(2-oxoindoline-3-ylidene) carbohydrazone, 1-(4-hydroxy benzylidene)-5-(2-oxoindoline-3-ylidene) thiocarbohydrazone, 1-(4-hydroxy benzylidene)-5-(2-oxoindoline-3-ylidene) carbohydrazone, 1-(3-etoxy-4-hydroxy benzylidene)-5-(2-oxoindoline-3-ylidene) carbohydrazone, 1-(4-dimethyl amino benzylidene)-5-(2-oxoindoline-3-ylidene) carbohydrazone, 1-(2-hydroxy benzylidene)-5-(2-oxoindoline-3-ylidene) carbohydrazone, 1-(4-hydroxy-3-methoxy benzylidene)-5-(2-oxoindoline-3-ylidene) carbohydrazone, 1-(3-hydroxy-4-methoxy benzylidene)-5-(2-oxoindoline-3-ylidene) thiocarbohydrazone, 1-(4- hydroxy-3,5-dimethoxy benzylidene)-5-(2-oxoindoline-3-ylidene) carbohydrazone were synthesized by the reaction of isatin-β-thiocarbohydrazones, carbohydrazones and aldehyde derivatives in the presence of acidic in ethanol. The chemical structures of the products were confirmed by 1H NMR, 13C NMR, IR and elemental analysis. Physicochemical properties such as melting point, color and solubility were determined. In vitro antioxidant activity of all compounds was determined by 1,1-Diphenyl-2-Picril Hydrazil (DPPH) free radical scavenging method. All of the synthesized compounds showed lower antioxidant activity than the gallic acid standard and followed the sequence of 2>4>9>7>8>5>3>1>6.