Güreş eğitim merkezlerinde eğitim alan sporcuların sosyoekonomik yapılarının araştırılması
An examination of socioeconomic structures of the athletes having education in wrestling training centers
  1. Tez No: 635094
  2. Yazar: FİKRET DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TAŞKIRAN, PROF. DR. MİTAT KOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Amaç: Güreş Eğitim Merkezlerinde eğitim alan sporcuların; sosyal hayattaki zenginlik tabakaları, meslek ve kariyerleri, aylık net gelirleri, eğitim düzeyleri, spordaki başarı durumları ve yaşam memnuniyetleri sosyoekonomik yapı kapsamında araştırılmak istenmiştir. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; 1991 ve 2016 yılları arasında güreş eğitim merkezlerinde en az 4 yıl ve üzeri eğitim alan ve 2016 yılında en az 20 yaşını doldurmuş 912 sporcuyu kapsamaktadır. Örneklem grubunu ise, 251 sporcu oluşturmaktadır. Araştırma tarama modeli ile dizayn edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket soruları demografik ve sosyoekonomik yapıyı inceleyen sorulardan oluşmaktadır. Araştırmada, kullanılan anket formu bilgisayar ortamına aktarılarak verilerin değerlendirilmesinde istatistik programından yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; frekans analizi ve Ki-Kare testi kullanılmıştır. Araştırmada sosyoekonomik düzey, frekans analizlerin sonucunda elde edilen yüzdelik dilimlerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to make a research on the professions and careers, sportive success, net monthly income, wealth status and life satisfaction of the athletes training at the Wrestling Training Centers in terms of their socioeconomic structure. Material and Method: The universe of the study consists of the athletes 912 at least 20 years of age in 2016 and having trained in the wrestling training centers at least 4 years and more between 1991 and 2016. The sample group includes 251 athletes. Scanning model was applied in the study. A survey form was used as the data collecting tool in the study. The survey comprises of some questions examining the demographic and socioeconomic structure of the athletes. The data was evaluated through a statistic program upon transferring the survey form into electronic environment. Frequency Analysis and Chi Square Test Methods were used for data analysis. In the study, socioeconomic level was evaluated according to the percentiles obtained as a result of frequency analysis.