دراسة لبعض المسائل من الأحوال الشخصية مقارنة بالقانون الوضعي العراقي
Ahvali şahsiye meselelerinin bazılarının Hanefi fıkhının insani yönleri ile Irak pozitif hukukunun karşılaştırılması
- Tez No: 635108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEL FADHIL ABED ABED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Aile hukuku, bir hukuk araştırmacısının aşina olması gereken önemli bir konudur. Çünkü aile hukukunda evlilik ve boşanma gibi temel meseleler vardır. Burada nafaka, itaatsizlik, muhalefet, emzirme, velayet vb. konular ele alımıştır. İnsancıl ve gerçekçi bir bakış açısıyla, bireyin en iyi ilgisinin mevzuatı ihlal etmeden temel olduğudur. Yasal ve şeriat açısından bazı konular karşılaştırılmıştır. Bu araştırmanın önemi, dini inançların zayıflığı, şer'î hükümlere olan uzaklık ve kasıtlı olarak görmezden gelinen aileyle ilgili son derece hassas ve mühim konuları ele almasıdır. Araştırmada konuyla ilgili dört mezhep hukukçusunun (Hanafi, Şafiîi, Maliki ve Hanbali) sözleri genel olarak naklediliş sadece Ebu Hanife'nin sözleri tafsilatıyla ve tartışmalarla birlikte verilmişştir. Çünkü Hanefi içtihadı, dini, halkın çıkarlarını kolaylaştırma, bireyi ve aileyi korumak için geliştirilen meşru amaçları belirleme, bireyin ve ailenin çıkarları ile İslam dininin adaletini açıklığa kavuşturma gibi hususiyetleri içermektedir. İşte bu çalışma Hanefi fıkhının bu yönüyle Irak pozitif hukukunu karşılaştırarak hukuki açıdan bu sorunları çözmek için insanları insani ve gerçekçi düşünmeye yönlendiren bir dizi çözüm önermektedir. Anahtarlı kalimalar :karısı için nafaka .Zarar .Uyuşmazlık .ınsan yönü . hanefi fıkhı
Özet (Çeviri)
Personal status is one of the important topics that the researcher of jurisprudence should be aware of, and access to, because it is one of the topics that relates to family issues and how they are formed through consideration of marriage issues and its effects, and its dissolution in divorce and its effects, dislocation, separation and other issues related to the family. In this topic, some social issues of personal status such as issues of alimony, disobedience, dislocation, discord, breastfeeding, custody, and so on, from a human and realistic side in which the individual's interest is the basis without violating the legislation, in addition to comparing some issues from the legal and islamic side The importance of this research lies in its treatment of sensitive and important issues and its extent related to the problems that many families suffer from, due to the weakness of the religious faith, and avoiding the islamic faith provisions that concern the family, or deliberately ignoring them and moving away from them to reach personal goals, by presenting the issue at hand To search and review the sayings of the four schools of thought (Hanafi, Shafi'i, Maliki, and Hanbali) regarding them and their evidence, and not to discuss the issue and weighting among the sayings, but only to discuss the statement of Imam Abu Hanifa, may God have mercy on him) from a realistic human side; Because it is known that the Hanafi jurisprudence took the principle of facilitating religion and the interests of people, proving the legitimate intentions that were put in place to preserve the individual and the family, and clarifying the justice of the Islamic religion in it, while comparing these issues with the Iraqi positive law, and clarifying what is consistent with legal texts with the interest of the individual and the family, and seeking to This study proposes a number of treatments for these issues from the islamic legal side, which show and guide people to human and realistic thinking to solve problems.