5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun'a göre idarenin tazminat sorumluluğu
The responsibility of the administration according to the law item no. 5233 on the Compensation of Demages Arising from the Fight Againts Terrorism and Terrorism
- Tez No: 635110
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT EYÜP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Türkiye'de zaman zaman meydana gelen terör eylemleri nedeniyle kişilerin zarara uğraması gündeme gelmektedir. Devlet terör faaliyetlerine tamamen engel olamamakla birlikte, terörün vermiş olduğu zararı gidermek için birtakım faaliyetler yapmaktadır. 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun bu faaliyetler arasında yapılan en kapsamlı kanuni düzenlemelerden birisidir. Bu çalışmanın amacı 5233 sayılı Kanun'un yürürlüğe girmesinden bugüne değin uygulamadaki etkisini, bu Kanun'a ilişkin sorunları ve yargı organlarının konuya bakışını ortaya koymaktır. 5233 sayılı Kanun, idarenin terör eylemlerinden dolayı sorumluluğu konusunda yargı yoluna başvurmaksızın sulh yoluyla uyuşmazlığın çözümünü fiiliyata geçirme noktasında önemli bir yere sahiptir. İdare hukuku alanında sulh yoluyla uyuşmazlığı ortadan kaldıran etkin bir düzenlemedir. 5233 sayılı Kanun idare tarafından uygulanırken ve yargı organlarınca yorumlanırken, Kanun'un lafzı ve amacıyla uymayacak şekilde uygulamasını daraltacak nitelikte bazı uygulamalar yapılmaktadır. Uygulamada görülen birtakım sorunlara rağmen 5233 sayılı Kanun'un büyük oranda amacına ulaştığı, uygulamada olumlu neticeler verdiği ve idare hukuku alanında ortaya çıkabilecek bazı hukuki uyuşmazlıklar konusunda emsal nitelikte bir Kanun olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
People have been suffering damages in Turkey due to terrorist activities that take place from time to time. Even though the state cannot completely prevent terrorism, it carries out various activities for compensating the damages incurred due to terror. The Law on Compensation of Damages Caused Terrorism and Counter Terrorism numbered 5233 is among one of the most comprehensive legal regulations among these activities. The purpose of the present study was to put forth the impact of the enforcement of this law as well as the problems related with this law and the perspectives of judicial bodies in this matter. The Law numbered 5233 is important for resolving a conflict amicably without the need to resort to jurisdiction with regard to the responsibility of the administration related with terrorist actions. It is an important regulation in the field of administrative law that eliminates conflicts via amicable means. Various applications are in place when the Law numbered 5233 is implemented by the administration and interpreted by judicial bodies which do not comply with the wording and purpose of the Law that narrow down the its implementation. It has been determined that the Law numbered 5233 has mostly attained its goal, yielding positive results in implementation and that it may be a precedential Law with regard to certain legal conflicts which may arise in the field of administrative law despite various problems in implementation.