Ankara'da ki çocuk parklarından izole edilen escherichia coli izolatlarında antibiyotik direncinin belirlenmesi
Determination of antibiotic resistance in escherichia coli isolates isolated from children parks in Ankara
  1. Tez No: 635114
  2. Yazar: DİLARA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU KAŞKATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapılan çalışmada Ankara'nın çeşitli çocuk parklarından alınan örneklerden izole edilen E. coli izolatlarının antibiyotik direncinin belirlenmesi ve direnç durumunun moleküler yöntemlerle doğrulanması amaçlanmıştır. İzole edilen 40 E. coli izolatının antibiyotik duyarlılık testleri, EUCAST önerileri doğrultusunda yapılmıştır. Suşların antibiyotik duyarlılığını belirlemek için; Siprofloksasin, Ampisilin, Aztreonam, Trimetoprim/Sulfametoksazol, Piperasilin/Tazobaktam, Amikasin, Streptomisin, Tobramisin, Gentamisin, Sefotaksim, Seftazidim, Ertapenem, İmipenem, Meropenem antibiyotikleri kullanılmiştır. Çalışmamızda E. coli izolatlarının direnç oranları; siprofloksasin %5, ampisilin %17, trimetoprim/sulfametoksazol %15, streptomisin %12.5, tobramisin %5, gentamisin %5, sefotaksim %2.5, seftazidim %2.5 olarak saptanmıştır. Orta duyarlılık oranları ise; %95 tobramisin, %90 gentamisin ve %70 streptomisin olarak bulunmuştur. Orta duyarlılık oranlarının aminoglikozid antibiyotiklerde yüksek oranda olması nedeni ile aminoglikozid direnci genotipik olarak araştırılmıştır. Bu amaçla aac (6')-Ib, aac(3')-IIa, aph(3')-VI, ant(3')-I, aac(3')-IV, ant(2')-Ia genlerinin taraması yapılmıştır. İzolatlarımızın %27.5'inde aac(6')-Ib, %'5inde aac(3')-IIa, %97.5'inde ant(3')-I, %2.5'inde ant(2')-Ia geni tespit edilmiştir. Ayrıca aph(3')-VI ve aac(3')-IV genleri hiçbir izolatımızda tespit edilememiştir. Bu çalışma ile Türkiye'de ilk kez çocuk parklarından E. coli varlığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, çocuk parklarından izole edilen dirençli E. coli suşlarının halk sağlığı açısından potansiyel bir risk oluşturabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the antibiotic resistance of E. coli isolates isolated from samples taken from various children's parks of Ankara and to confirm the resistance status by molecular methods. Antibiotic susceptibility tests of 40 isolated E. coli isolates were performed in accordance with EUCAST recommendations. To determine the antibiotic susceptibility of strains; Antibiotics of ciprofloxacin, Ampicillin, Aztreonam, Trimethoprim/Sulfamethoxazole, Piperacillin/Tazobactam, Amikacin, Streptomycin, Tobramycin, Gentamicin, Cefotaxime, Ceftazidime, Ertapenem, Imipenem, Meropenem. In our study, the resistance rates of E. coli isolates; ciprofloxacin 5%, ampicillin 17%, trimethoprim / sulfamethoxazole 15%, streptomycin 12.5%, tobramycin 5%, gentamicin 5%, cefotaxime 2.5%, ceftazidime 2.5%. Medium sensitivity rates are; It was found as 95% tobramycin, 90% gentamicin and 70% streptomycin. Aminoglycoside resistance has been genotypically investigated because of its high sensitivity in aminoglycoside antibiotics. For this purpose, aac(6')-Ib, aac(3')-IIa, aph(3')-VI, ant(3')-I, aac(3')-IV, ant(2')-Ia genes scanned. Gene was detected in 27.5% of our isolates aac(6')-Ib,' 5% aac(3')-IIa, 97.5% ant (3')-I, 2.5% ant(2')-Ia gene. Also, aph(3')-VI and aac(3')-IV genes could not be detected in any of our isolates. In this study, the presence of E. coli was detected for the first time in Turkey playground. As a result of the study, it has been revealed that resistant E. coli strains isolated from children's parks can pose a potential risk for public health.