Vajinal doğum yapan kadınların doğumu ve hemşirelik bakımını algılayışı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Describing the differences of relations that women giving birth to vaginal perceive the birth and nursing care
  1. Tez No: 635146
  2. Yazar: YILMAZ SARIBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMGE ZEYNELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma, vajinal doğum yapan kadınların doğumu ve hemşirelik bakımını algılayışı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine bir yılda başvuran 7893 kadından örnekleme alınacak kadın sayısı 366 olarak belirlenmiştir. Ancak, kadın sayısının fazla olmasının ön deneme analizleri açısından yararlı olacağı düşünülerek 391 kadının örnekleme alınmasına karar verilmiştir.Veri toplama aracı olarak,“Katılımcı Bilgi Formu”,“Annenin Doğumu Algılama Ölçeği(ADAÖ)”(Cronbach alpha değeri 0.85) ve“Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılama Ölçeği (HHBAÖ) ”( Cronbach α değeri 0.94) kullanılmıştır. Katılımcı bilgi formu ile ADAÖ ve HHBAÖ 20 Ekim 2019 - 1 Ocak 2020 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS for Windows 20 (Statistical Package For Social Sciences) bilgisayar programında; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler ile yüzdelik sayılar, independent sample t testi, Mann-whitney U testi, Oneway Anova testi ve Kruska Wallis testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was done as a descriptive research to determine there lation between the perception of giving birth and of nursery care of women who given vaginal birth. The study group was calculated as 391 out of 7893 women who admitted in SBU Van Educationand Research Hospital. For data gathering, survey form, mother's birth perception scale ( Cronbach alpha value 0.85), and Nursery care perception scale ( Cronbach alpha reliability value 0.94) were used. These means of data gathering were conducted between October 20, 2019 and january 1, 2020. This gathered data were interpreted by using mean, Standard deviation, minimum and maximum values, percentiles, independent sample T test, Mann-Whitney U test, Oneway Anova test and Kruska Wallis test on SPSS for Windows ( Statistical Package For Social Sciences).Women perception of giving birth scale mean and median values, health care insuranse, smoking cigarette, pain during giving birth, partner support during pregnancy statistically signifant ( p < 0.05). Women perception of nursery care mean and median values, age, education level, family economic condition, birth number statistically significant ( p< 0.05). Inconclusion, it is found that the level of perception of women of giving birth is high ( ADAÖ mean score is 79.67).