Investigation of collocational priming in tertiary level Turkish EFL learners' mental lexicon
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk üniversite öğrencilerinin zihinsel sözlüklerindeki eşdizimli kelime öncelemesinin incelenmesi
- Tez No: 635176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin, İngilizceyi ana dil standartlarına uymayan ve doğal olmayan bir şekilde kullandıkları uzun zamandır bilinmektedir. Bununla ilgili olarak, öğrencilerin yanlış biçimlendirilmiş bir dil kullandıklarını ve İngilizceyi ana dili olarak konuşan kişilere göre söz dizinleri ile eşdizimli kelimeleri kullanmada başarısız olduklarını gösteren birçok çalışma Türkiye bağlamında yapılmıştır. Ancak yapılan bu çalışmalar, söz dizinlerini ve eşdizimli kelimeleri psikodilbilim açısından göz ardı etmektedir. Hoey'in (2005) eşdizimli sözcüklerin sadece metinsel değil aynı zamanda psikolojik olgular olduğunu öne sürdüğü dikkat çekici Sözcüksel Önceleme Teorisi'nden yola çıkılarak yapılan bu çalışmada, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin, ana dil standartlarına uymayan dil kullanımlarının arkasında zihin sözlüklerinde eşdizimli kelimelerin bütüncül olarak temsil edilmiyor olabileceği vurgulanmaktadır. Başka bir ifadeyle bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin doğal olmayan dil kullanımlarının arkasındaki psikodilbilimsel nedeni ortaya koymak için, fiillerden ve isimlerden oluşan eşdizimli akademik kelimelerin öğrenciler tarafından zihinsel olarak ne derecede işlendiğini araştırmaktadır. Bu amaçla, 136 kelime çifti içeren ve alanda da yaygın olarak kullanılan bir önceleme deneyi, diğer adıyla sözcüksel karar testi (LDT) tasarlandı ve Gümüşhane Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan 71 öğrenci ile söz konusu deney gerçekleştirildi. Birkaç oturumda gerçekleştirilen deneyde, katılımcılardan klavyede önceden belirlenmiş düğmelere basarak ekranlarında yanıp sönen kelimeleri İngilizcede yer alan veya yer almayan kelimeler olarak sınıflandırmaları istendi. Sonuç olarak, bu kelimeleri sınıflandırırken ortaya çıkan tepki süreleri, fiillerden ve isimlerden oluşan akademik eşdizimli sözcüklerin katılımcılarda zihinsel olarak öncelenmediğini ortaya koymuştur. Buna ek olarak, karma etkiler modeli analizi eşdizimli sözcüklerdeki ilk kelimelerin sıklığının katılımcılar için önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Deneyden elde edilen bulgular, yabancı dilde kelime edinme teorileri ışığında tartışılmış ve mevcut çalışmanın eksik kaldığı konuları tamamlamak üzere gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been long acknowledged that English as a foreign language learners use the language in a non-native-like and unnatural fashion. Regarding that, many studies in Turkish context have been undertaken in order to investigate language use of those learners suggesting that learners produce ill-formed language, and fail to use formulaic sequences and collocations as well as native speakers do in their linguistic performance. However, those studies fail to recognize formulaic sequences and collocations in terms of psycholinguistic framework. The current study was inspired by Hoey's (2005) influential Lexical Priming Theory which emphasizes that collocations are not only textual but also psychological phenomena. In this sense, this study underlines that non-native-like language use of Turkish EFL learners may stem from the fact that collocations are not mentally represented as a single unit in their mental lexicon. More precisely, the current study investigates whether academic verb+noun collocations are primed in tertiary level Turkish EFL learners' mental lexicon in order to uncover the psycholinguistic reason behind their non-native-like language use. To this end, a widely used priming experiment in the field, namely a lexical decision task (LDT), was designed including 136 word pairs, and 71 participants studying at the ELL department at Gümüşhane University were recruited in a computer laboratory. During the several sessions of the LDT, the participants were asked to classify the words flashing on their screens as words or non-words in English by pressing the pre-specified buttons on the keyboard. Their reaction times in response to the classification of the words concluded that academic verb+noun collocations are not primed in Turkish EFL learners. In addition, a mixed effect modeling analysis demonstrated that the frequency of the prime words in collocations has a significant effect while the participants process the collocations. The findings of the experiment were discussed in light of vocabulary acquisition theories in second language, and suggestions were provided for further research so as to fill the gaps of the current study.