Türkiye'de okul yöneticisi yetiştirme atama sistemi ve uygulamalarına yönelik görüşler
In turkey, training of school administrators, assignment system and applications opinions related
- Tez No: 635213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmanın amacı Türkiye'de okul yöneticisi yetiştirme ve atama sisteminin değerlendirilmesi ve bu konudaki önerileri ortaya koymaktır. Araştırma nitel tarama modelinde olup fenomenolojik yaklaşımla desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu; öğretmenler, eğitim yöneticileri ve eğitim yönetimi alanı uzmanları olmak üzere 40 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu mülakat yoluyla uygulanmış ve toplanan veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de okul yöneticilerini yetiştirmeye yönelik bir sistem mevcut değildir ve ülke olarak bu önemli bir eksikliktir. Okul yöneticilerinin öğretmenlerden seçilmesi uygun olmakla birlikte lisansüstü düzeyde yönetici yetiştirme sürecinin oluşturulması gerekmektedir. Türkiye'nin okul yöneticisi atama sisteminin mevcut durumunun yetersiz olduğu, yazılı sınav ve mülakatın yeterliliği ölçmediği, nitelikli ve liyakatli yönetici belirlemede başarılı olunmadığı görülmektedir. Mülakatın yetkin ve bağımsız komisyonlarca olumsuz algılara mahal vermeyecek şekilde adaletli yapılması gerekmektedir. Yetiştirme ve atama sisteminin bütünselci bir bakış açısıyla belirlenmesi, yönetici atamalarında objektif değerlendirme ölçütleriyle adil ve şeffaf bir yönetici atama sisteminin oluşturulması önerileri öne çıkmaktadır. Atama sürecinde objektif, ölçülebilir performans kriterlerinin belirleyici olması ve okul yöneticilerinin yasal statüleri ile özlük haklarının iyileştirilerek mesleki güvence sağlanması gerektiği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the school administrator training and assignment system in Turkey and put forward suggestions in this regard. The research is in qualitative screening model and was designed with a phenomenological approach. It consists of 40 people, including teachers, education managers and education management experts in study group . In the research, semi-structured interview form developed by the researcher as a data collection tool was applied by interview and the data collected were assessed to content analysis. According to the results of the research, it is obvious that there is not a proper system for training school administrator which is a significant deficiency as a country in Turkey.It is appropriate to choose school administrators among teachers, nevertheless it is still essential to create a new system administrator training in the level of post graduate education. It is seen that the current system of the school administrator appointment system in our country is inefficient, the written exam and interview do not evaluate the professional competence in managing, and it is not efficient in determining the qualification and ability of administrator. The interview should be done fairly by competent and independent commissions for the avoidance of doubt. It is highlighted that the administrator training and appointment system is determined according to holistic perspective and creating a fair and an impartial administrator appointment system is recommended by applying objective criterion. It is stated that objective and quantifiable performance criteria should be decisive during the reassignment and rotation process, and also professional assurance should be provided by improving the legal status and personal rights of school administrators.