Tiroidektomide perikapsüler serum fizyolojik enjeksiyonunun paratiroid fonksiyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of pericapsular saline injection on parathyroid function during thyroidectomy
  1. Tez No: 635248
  2. Yazar: TUĞBA ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Tiroidektomi sonrası gelişen esas komplikasyonlar hipokalsemi ve reküren laringeal sinir paralizisidir. Bu çalışmada, tiroidektomi esnasında tiroid kapsülü ile periparatiroidal yağ dokusu arasına perikapsüler olarak 1-2 ml %0,9'luk normal serum fizyolojik enjeksiyonunun, paratiroidlerin tiroidden diseksiyonuna ve paratiroid fonksiyonlarının korunmasına katkısının olup olmadığını retroprospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2019 - Ocak 2020 tarihleri arasında total tiroidektomi uygulanmış, 18-70 yaş arası 128 hasta dahil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı: Grup 1 (n:58); operasyonda perikapsüler serum fizyolojik enjeksiyonu yapılanlar, Grup 2 (n: 70); serum fizyolojik enjeksiyonu yapılmayanlar. Tüm hastalarda preoperatif ve postoperatif 6. Ayda kalsiyum, magnezyum, fosfor, parathormon, Vitamin D/25-OH-VitD3, kreatinin, albümin düzeyleri; ayrıca postoperatif 1. gün, 1. hafta ve 4. hafta kalsiyum, magnezyum, fosfor, parathormon düzeyleri rutin prosedür dahilinde görüldü. Postoperatif 1. veya 2. gün PTH
Özet (Çeviri)
Aim: The main complications after thyroidectomy are hypocalcemia and recurrent laryngeal nerve paralysis. In this study, we aimed to retrospectively evaluate whether the application of 0.9% saline pericapsularly, contributes to the dissection of parathyroids from thyroid and preservation of parathyroid functions. Material and Methods: Our study included 128 patients (range, 18-70 years) with total thyroidectomy between January, 2019 and January, 2020. The patients were divided into two groups; Group 1 (n:58) patients were applied pericapsular 0.9% saline injection during the operation, and Group 2 (n:70) were not applied saline injection. In all patients; calcium, magnesium, phosphorus, parathormone, Vitamin D/25-OH-VitD3, creatinine, albumin were observed preoperatively and at postoperative 6th month. Additionally, calcium, magnesium, phosphorus, parathormone values were observed at postoperative 1st day, 1st and 4th weeks routinely. Parathormone