Tiroidektomide intraoperatif ciltaltına uygulanan prp-kalsiyum karışımının postoperatif dönemde cerrahi skara etkisi
The effect of PRP-calcium mixture applied intraoperatively to the skin in thyroidectomy on surgical scar in the postoperative period
- Tez No: 901025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR YÜCEL EKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İntraoperatif Ciltaltına Uygulanan PRP-Kalsiyum Karışımının Postoperatif Dönemde Cerrahi Skara Etkisi Giriş ve Amaç: Cerrahi sonrası oluşacak insizyonel skarın iyileşme düzeyi hastalar ve cerrahlar için kozmetik açıdan önem arzetmektedir. Bu çalışmada tiroidektomi operasyonu yapılan hastalarda intraoperatif uygulanan PRP'nin (platelet rich plazma) skar iyileşmesine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ocak 2022 ve Ocak 2024 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde tiroidektomi operasyonu yapılan 80 hastayı kapsamaktadır. Katılımcılar, cerrahi sırasında insizyon kapatılmadan hemen önce ciltaltına PRP uygulananlar (çalışma grubu) ve PRP uygulanmayanlar (kontrol grubu) olarak rastgele 2 gruba ayrıldı. Postopeatif 1.ay ve 6.ayda yara iyileşmesini değerlendirmek amacıyla, objektif metod olarak yara skarının elastografik ölçümü yapılıp strain ratio oranları kaydedildi ve yine postopeatif 1.ay ve 6.ayda subjektif değerlendirme yöntemi olarak Hasta ve Gözlemci Skar Değerlendirme Ölçeği (PSAS; Patient Scar Assessment Scale, OSAS; Observer Scar Assessment Scale) uygulandı ve skorlar kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışma grubu (n= 40) ve kontrol grubu (n= 40) arasında yaş, cinsiyet, sigara içme oranları ve uygulanan cerrahi prosedür açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi. Postoperatif 1. ve 6. ayda elastografik olarak ciltaltı ölçümlerinden elde edilen strain oranları gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (postoperatif 1. ve 6. ay sırasıyla; p=0.336, p=0.328). Tüm katılımcılar için, postoperatif 1. ve 6. ayda elde edilen strain oranları karşılaştırıldığında, 1. ve 6. ay ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı şekilde strain oranlarında artış saptandı (p< 0.001). Kontrol ve çalışma grubundaki hastalar aynı takip süresinde birbirleri ile karşılaştırıldığında PSAS ve OSAS skorlarında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0.36). Sonuç: Bu çalışmada tiroidektomi operasyonu sonrası cilt altına uygulanan PRP'nin postoperatif 1. ve 6. ayda objektif ve subjektif değerlendirilmesi sonucunda skar iyileşmesine ek katkısının olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of PRP-Calcium Mixture Applied Intraoperatively on Surgical Scar in the Postoperative Period Introduction and Aim: The level of healing of the incisional scar after surgery is cosmetically important for patients and surgeons. In this study, we aimed to investigate the effect of intraoperative PRP (platelet rich plasma) on scar healing in patients undergoing thyroidectomy. Materials and Methods: This study included 80 patients who underwent thyroidectomy at the Otorhinolaryngology Department of Adana City Training and Research Hospital between January 2022 and January 2024. Participants were randomly divided into 2 groups: those who received subcutaneous PRP just before incision closure during surgery (study group) and those who did not receive PRP (control group). In order to evaluate wound healing at 1 month and 6 months postoperatively, elastographic measurement of the scar was performed and strain ratio ratios were recorded as an objective method and Patient and Observer Scar Assessment Scale (PSAS; Patient Scar Assessment Scale, OSAS; Observer Scar Assessment Scale) was applied as a subjective assessment method at 1 month and 6 months postoperatively and scores were recorded. Results: No statistically significant difference was observed between the study group (n= 40) and the control group (n= 40) in terms of age, gender, smoking rates and surgical procedure performed. The strain rates obtained from elastographic subcutaneous measurements at postoperative months 1 and 6 were not statistically significant between the groups (p=0.336, p=0.328 at postoperative months 1 and 6, respectively). For all participants, when strain ratios obtained at postoperative 1st and 6th month were compared, a statistically significant increase in strain ratios was found between 1st and 6th month measurements (p< 0.001). When the patients in the control and study groups were compared with each other at the same follow-up period, no statistically significant difference was found in PSAS and OSAS scores (p=0.36). Conclusion: In this study, it was concluded that PRP applied subcutaneously after thyroidectomy operation had no additional contribution to scar healing as a result of objective and subjective evaluation at the 1st and 6th postoperative months.