Çokuluslu işletmelerde nakit yönetimi
Cash management in multinational corporations
- Tez No: 63526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KABAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT Çokuluslu şirketler uluslararası ticaretin sürekli gelişimini hızlandırmakta ve az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere doğru olan yabancı sermaye akımlarını hızlandırarak bu ülkelerin refah düzeylerini artırmaktadırlar. Bunun yanısıra; beraberlerinde bu ülkelerin gelişimine katkı sağlayan know-how, teknoloji ve gelişmiş yönetim teknikleri gibi çok önemli ve hayati ek avantajlarıda getirmektedirler. Şüphesiz, çokça tartışılan bazı dezavantajlarıda vardır.Fakat, çokuluslu şirketlerin bu dezavantajları çok iyi bilinmesine rağmen, gün geçtikçe daha çok sayıda ülke yabancı sermaye politikalarını libere etmekte ve ellerindeki milyarlarca dolarla kendileri için en cazip yatırım seçeneklerini arayan çokuluslu şirketleri cezbetmeye çalışmaktadırlar. Çokuluslu şirketlerin bu hızlı büyümelerinin arkasındaki temel faktör, uluslararası serbest ticaret ve artan küreselleşmedir.GATT, uluslararası ticaretin serbestleşmesine yaptığı katkılarla dünya tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Çokuluslu şirketler birçok ülkeye ve kıtaya yayılmış dev kuruluşlar oldukları için, özellikle finansal yönetim başta olmak üzere, kendilerine mahsus bazı özel yönetim tekniklerinin olması da kaçınılmaz bir hal almaktadır.Uluslararası finansal yönetimin en ilgi çekici konularından birisi ise finansal yöneticilerin yerine getirmek zorunda oldukları can alıcı fonksiyon olarak kabul edilen uluslararası nakit yönetimidir. Nakit yönetiminin genel prensipleri her şube için aynı olmakla birlikte, nakit akımlarının optimize edilebilmesi için şirket içi faaliyetlerin uluslararası koordinasyonunu ve kontrolünü sağlayacak bağımsız ve merkezi bir yönetime ihtiyaç duyulmaktadır.Dahası, kaynakların tahsisinin merkezi olarak planlanması ve üretim, pazarlama ve finansal yönetim gibi faaliyetlerin şirketin bütünü için en iyisi olacak şekilde yürütülmesi gerekmektedir.Çünkü, çokuluslu bir şirketin hakiki başarısı bağımsız parçalarının başarısı ile değil, bu parçaların bütünleşik başarısı ile belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ENGLISH ABSTRACT Multinational Corporations accelerate the continuous develop )f international trade and increase the welfare of less developed and developing cc es by accelerating the foreign capital flows towards them. Besides; they brir ry important and vital additional advantages such as know-how, technolo nd advanced management techniques contributing to the development o ;se countries.Of course, they have some widely discussed disadvantages.^ iut, although these disadvantages of multinational corporations are well-known, r and more countries are liberizing their foreign investment policies and trying to a the multinational companies which are looking for the most attractive in nent alternatives with billions of dollars. The basic factor behind the fast growth of multinational free international trade and increasing globalisation. GATT is an important turnir int in the world history which has unforgetable contributions to the libereî ti of international trade. Since the multinational corporations are huge enterpr spread across many countries and continents, it becomes unavoidable for them to e some specific management tecniques which is true especially for financial manag ;nt. One of the most interesting subjects in international financial man! nent is international cash management which is accepted as the most cruci function that has to be fulfiled by the financial managers. Although the general principles of cash management is sar for every individual subsidary, an independent and centralized management group needed to coordinate and control the intra-company operations internationally for c nizing the cash flows. Moreover, the allocation of resources has to be planned cei Uy and all the activities such as production, marketing and financial manageme; lave to be performed with an eye to what is best for the multinational as a who! ecause, the real success of a MNC is not determined by the success of its individua )mponents, but by the aggregate success of all.