Sosyal zekânın girişimcilik niyeti ve yaşam doyumu üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
The effect of social intelligence on entrepreneurial intention and life satisfaction: A field study
  1. Tez No: 635275
  2. Yazar: HAMRAN AMIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada; sosyal zekânın girişimcilik niyeti ve yaşam doyumu üzerine etkisi araştırılmıştır. Verilerin toplanması için anket tekniğine başvurulmuştur. Anket, Akdeniz Bölgesi'nde eğitim veren bir devlet üniversitesinin son sınıf İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinden tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 303 öğrenciye uygulanmıştır. Verilerin analiz edilmesi için SPSS statistics adlı program kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için korelasyon ve regresyon testleri yapılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, sosyal zekâ alt boyutlarından olan sosyal bilgi süreci ile girişimcilik niyeti ve yaşam doyumu arasında pozitif ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yine yapılan korelasyon analizi sonucunda, sosyal zekâ değişkenin bir diğer alt boyu olan sosyal farkındalık ile girişimcilik niyeti ve yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Regresyon analizi sonucunda ise, sosyal bilgi sürecinin öğrencilerin girişimcilik niyeti ve yaşam doyumu algılarının artmasında etkili olduğu görülmüştür. Yapılan literatür taraması sonucunda, yerli ve yabancı yazında bu üç değişkenin birlikte ele alındığı herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu sebeple, araştırmada değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinin gelecekte yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; The effect of social intelligence on entrepreneurial intent and life satisfaction was investigated. The survey technique was applied for the collection of data. The questionnaires were applied to 303 students selected by random sampling method from the senior students of the Faculty of Economics and Administrative Sciences of a state university in the Mediterranean Region. The program called SPSS statistics was used to analyze the data. Correlation and regression tests were performed to determine the relationship between variables. As a result of the correlation analysis, it has been determined that there is a positive and significant relationship between social information process, which is one of the sub-dimensions of social intelligence, and entrepreneurial intent and life satisfaction. Again, as a result of the correlation analysis, no significant relationship was found between social awareness, another sub-dimension of social intelligence, entrepreneurial intent and life satisfaction. As a result of the regression analysis, it was observed that the social information process was effective in increasing students' entrepreneurial intent and life satisfaction perceptions. As a result of the literature review, no study in which these three variables were discussed together in the domestic and foreign literature. For this reason, it is thought that examining the relationships between the variables in the research will contribute to future studies.