Sosyal belediyecilik: Zonguldak Belediyesi örneği
Social municipality: The case of Zonguldak Municipality
  1. Tez No: 635301
  2. Yazar: KUBİLAY İŞGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL GEMRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Günümüzde birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede belediyeler sosyal belediyecilik anlayışı ile sosyal politikada etkin rol oynamaktadır. Sosyal belediyecilik, toplumdaki dezavantajlı grupları (yoksul, yaşlı, engelli, hasta, kadın, çocuk vb. kişileri) korumak, toplumun refahını arttırmak, toplumun sosyalleşmesine katkı sağlamak, yerel ekonominin gelişmesi ve yerel kalkınmayı sağlamak amacıyla belediyelere birçok konuda görev ve sorumluluk veren bir anlayıştır. Bu tezin amacı, Zonguldak Belediyesi'nin sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında yaptığı hizmetlerin ortaya koyulması, bu hizmetlerden yararlananların bu hizmetler hakkındaki değerlendirmeleri ve vatandaşların Zonguldak Belediyesi'nin sosyal belediyecilik faaliyetlerinden memnuniyetlerinin belirlenmesidir. Çalışmada Zonguldak Merkez ilçesi mahallelerinde ikamet eden vatandaşlara yönelik anket çalışmasının verileri IBM SPSS Statistics 22 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada frekans ve çapraz tablo (crosstab) analizleri yapılmıştır. Sosyal yardım ve hizmetlerden yararlanan katılımcılar, bu faaliyetleri değerlendirirken, başarılı seçeneğini daha yüksek oranda işaretlemişlerdir. Bunun yanı sıra katılımcılar Zonguldak Belediyesi'nin sosyal belediyecilik kapsamındaki faaliyetlerini yetersiz bulduklarını belirtmiştir. Yine katılımcıların belediyenin hizmetlerinden haberdar olamaması ve vatandaşların belediyenin hizmetleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması gibi sorunlar da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, municipalities play an efficent role in social policy with the understanding of social municipality in many developed and developing countries. Social municipality is a mentality that gives duties and responsibilities to the municipalities in order to protect the powerless people (poor, old, disabled, sick, women, children, etc.) in the society, to increase the welfare and contribute to the socialization of the society, to improve the local economy and to ensure local development. The purpose of this study is to reveal the services provided by Zonguldak Municipality within the scope of social municipality understanding; to determine the services with those who benefited from these services and the satisfaction of citizens from social municipal activities of Zonguldak Municipality. In first part, the evaluation of the literature on the social welfare state and social municipality is included. After the evaluation, the data of the survey which collected from citizens who residing in the neighborhoods of Zonguldak Central district was analyzed through the IBM SPSS Statistics 22 program. When evaluating these activities, participants who benefited from social assisance and services have marked the succesful option at a higher rate. On the other hand, participants stated that they found Zonguldak Municipality's activities within the scope of social municipality to be insufficent. Also, some problems determined such as the participants are not aware of the services of the municipality and the citizens do not have sufficient information about the services of the municipality.