Genel anestezi altında alınan gastrointestinal tümör cerrahisi geçiren hastalarda lomber epidural analjezinin postoperatif analjezi üzerine etkileri
Effects of lombar epi̇dural analgesi̇a on postoperati̇ve pai̇n i̇n pati̇ents undergoi̇ng gastroi̇ntesti̇nal tumor surgery under general anesthesi̇a
- Tez No: 635304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN AKELMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmamızda, gastrointestinal malignite cerrahisi geçiren hastalarda genel anestezi ve genel anestezi + epidural analjezi uygulamasının intraoperatif hemodinami, derlenme, analjezik tüketimi ile postoperatif VAS skorları ve hastane yatış sürelerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. ASA I-III grubundan 28 olgu rastgele iki gruba ayrıldı Grup 1'deki hastalara genel anestezi öncesi oturur pozisyonda direnç kaybı yöntemiyle L3-4 ya da L4-5'den epidural kateter takıldı. Grup 2'deki hastalara epidural katater uygulaması yapılmadı. Hastaların tümüne anestezi indüksiyonu amacıyla 2 mg/kg propofol (Propofol %1 Fresenius, Fresenius Kabi Deutschland GmbH), 100 mcq fentanyl (Fentanyl Citrate, amp, Abbott, İstanbul, Türkiye) ve 0,6 mg/kg rocüronyum (Esmeron 50 mg/5 ml N.V. Organon, Oss, Hollanda) uygulandı. Yeterli kas gevşemesi sağlandıktan sonra uygun boyutta tüp seçilerek trakeal entübasyon gerçekleştirildi. Anestezi idamesi %50 sevoflorane (Sevorane, Likid, Abbott Laboratories, England) ve %50 oksijen karışımıyla sağlandı. Grup 1'deki hastalara genel anestezi uygulaması sonrasında analjezi amaçlı patient controlled anelgezia (PCA) cihazı takıldı. 100 mg izobarik bupivacain+150 mcq fentanyl+100ml serum fizyolojik solüsyonu hazırlandı. 10 ml loading dozu, 10 ml PCA dozu, 20 dakika kilit süresi, 80 ml 4 saatlik limit ve 10 ml bazal infüzyon dozu ayarlandı. Hastaların cerrahi süresince bazal tansiyon arterial değerlerinden %20 ve üzeri artış olması halinde 10 ml PCA dozu uygulandı, %20 ve üzeri düşüş olması halindeyse öncelikle 30ml/kg dozunda serum fizyolojik uygulandı yanıt alınmayan hastalarda 5 mg efedrin yapıldı. Grup 2'deki hastalara cerrahi süresince 30 dakikada bir 100 mcq fentanyl intravenöz yolla uygulandı ve intraoperatif kullanılan opioid miktarı olarak kayıt altına alındı. Bazal tansiyon arteryel değerlerinden %20 ve üzeri düşüş olması halindeyse öncelikle 30ml/kg dozunda serum fizyolojik uygulandı. Yanıt alınmayan hastalarda 5 mg efedrin yapıldı. Postoperatif analjezi amaçlı cerrahi bitiminden 30 dakika önce 100 mg tramadol (contramal) ve 1gr parasetamol (perfalgam 1gr) uygulandı. Her 6 saatte bir aynı dozların uygulanması order edildi. Tüm hastaların yaş, beden kitle indeksi (BMİ), ek hastalıkları, anestezi süresi, operasyon süresi, mobilizasyon süreleri, hastanede yatış süreleri ve postop gözlenen komplikasyonlar araştırmacı tarafından kayıt altına alındı Epidural girişim öncesi ve sonrası; indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası, cilt insizyonu sonrası, operasyonun 30. dakikası ile 1 ve 2. saatinde ve ekstübasyon sonrasında KAH, SAB, DAB, SpO2, Vücut ısıları, idrar miktarları kaydedildi. Operasyon bitiminde ekstübe edilen hastalar postoperatif derlenme odasına (PACU) alındı. Hastaların 30 dakika, 1, 2, 6, 12, 24 ve 48. saatlerdeki VAS değerleri araştırmacı tarafından kayıt altına alındı. Çalışmamızda VAS değerleri düştükçe hastanede kalış süresinin azaldığını gözlemledik. Epidural anestezi uygulanan ve uygulanmayan hastaların mobilizasyon, hastanede kalış süresi, ALDRETE ve VAS skorları arasında Mann-Whitney U testine göre anlamlı bir fark olduğu bulduk. Sonuç olarak gastrointestinal cerrahi planlanan olgularda, genel anesteziye ek olarak kullanılan epidural analjezinin hemodinamik stabilizasyon sağlaması ile erken derlenme kriterlerine, düşük yan etki profiline ek olarak postoperatif erken mobilizasyon sağlaması ve daha kısa hastanede yatış süresi sağlaması nedeniyle tercih edilebilir bir yöntem olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
The present study aims to compare the effects of general anesthesia and general anesthesia + epidural analgesia on intra-operative hemodynamics, recovery, analgesic consumption and postoperative VAS scores and hospitalization times in patients undergoing gastrointestinal malignancy surgery. Twenty-eight patients in the ASA I-III group were randomly divided into two groups. In the Group 1 patients, epidural catheters were inserted from L3-4 or L4-5 by using the loss of resistance technique in the sitting position before general anesthesia. No epidural catheter was applied to patients in Group 2. All patients received 2 mg/kg propofol (Propofol 1% Fresenius, Fresenius Kabi Deutschland GmbH), 1 mcq fentanyl (Fentanyl Citrate, amp, Abbott, Istanbul, Turkey) and 0.6 mg/kg rocuronium (Esmeron 100 mg/50 ml N.V. Organon, Oss, Netherlands) for anesthesia induction. After achieving adequate muscle relaxation, tracheal intubation was performed by selecting an appropriate tube size. Anesthesia was maintained with a mixture of 50% sevoflorane (Sevorane, Liquid, Abbott Laboratories, England) and 50% oxygen. For analgesia purposes, the patient-controlled analgesia (PCA) device was used after general anesthesia in Group 1, and 100 mg isobaric bupivacaine+150 mcq fentanyl+100ml saline solution was prepared. Ten ml loading dose, 10 ml PCA dose, 20 minute lock time, 80 ml 4 hour limit and 10 ml basal infusion dose were set. A 10 ml PCA dose was administered in case of a 20% or more increase in the arterial values of basal blood pressure during the surgery, and if there was a 20% or more decrease, 30ml/kg dose saline was administered and 5 mg ephedrine was administered in patients with no response. In Group 2 patients, 100 mcq fentanyl was administered intravenously, and recorded as the amount of opioid used intraoperatively, in case of a 20% or more increase in the arterial values of basal blood pressure during the surgery, and if there was a 20% or more decrease, 30ml/kg dose saline was administered first. Five mg ephedrine was administered in patients with no response. For postoperative analgesia, 100 mg tramadol (contramal) and 1gr paracetamol (perfalgam 1gr) were administered with 6-hour intervals. Age, body mass index (BMI), comorbid diseases, duration of anesthesia, duration of operation, mobilization time, duration of hospitalization, and post-op complications of all patients were recorded by the researcher. CAD, SAB, DAB, SpO2, body temperature and urine amounts were recorded before and after epidural intervention, before induction, after induction, after intubation, after skin incision, on the 30th minute of operation, and 1 and 2 hours after extubation. After the operation, the extubated patients were taken to the postoperative recovery room (PACU). VAS values of the patients on the 30th minute, and 1st, 2nd, 6th, 12th, 24th and 48th hours were recorded by the researcher. In this study, it was observed that the duration of hospital stay decreased as the VAS values decreased. A significant difference was found between mobilization, duration of hospital stay, ALDRETE and VAS scores of the patients with and without epidural anesthesia, according to the Mann-Whitney U test. As a result, it was concluded in the study that epidural analgesia as an adjunct to general anesthesia is a preferable method since it provides hemodynamic stabilization, early recovery, has a low side effect profile, in addition to early postoperative mobilization and shorter duration of hospitalization