Staphylococcus aureus ve Escherichia coli ile oluşturulan besin zehirlenmesinin inflamasyon, apoptoz ve oksidatif stres parametreleri gen ekspresyonu seviyeleri üzerine etkileri
Effects of food poisoning caused by Staphylococcus aureus and Escherichia coli on inflammation, apoptosis and oxidative stress parameters, gene expression levels
- Tez No: 853408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÜNLÜ SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Mikrobiyoloji, Forensic Medicine, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bakteriyal etkenler arasında gıda intoksikasyonuna sebep olan Staphylococcus aureus ve patojenik olan E. coli bulunur. Bunların neden olduğu gıda zehirlenmeleri sonucunda gastrointestinal rahatsızlıklar, ateş, nörolojik bulguların yanısıra bazı vakalarda ölüm de görülebilmektedir. Çalışmada Escherichia coli ve Staphylococcus aureus'un oral yolla alımından sonra rat dokuları üzerindeki olası inflamasyon, oksidatif stres ve apoptoz belirteçlerini değerlendirmek amacıyla toplam 25 adet rat; Kontrol, EC1, EC2, SA1 ve SA2 grupları olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Hazırlanan E. coli süspansiyonu 109 cfu/ml ve S. aureus süspansiyonu 2x108 cfu/ml olarak ratlara gaval yoluyla verildi. EA1 ve SA1 gruplarındaki ratlar uygulamadan 12 saat sonra ve EA2 ve SA2 gruplarındaki ratlar ise 24 saat sonra genel anestezi altında sakrifiye edildi. Gruplardan alınan karaciğer ve ince bağırsak doku örneklerinden inflamasyon belirteçlerinden IL-1β ve IL-6, oksidatif stres belirteçlerinden SOD, CAT, GPx ve GR ve apoptoz belirteçlerinden Bax ve p53 seviyelerinin belirlenmesi için RT-PCR tekniği kullanıldı. Ölçümler sonucunda Escherichia coli ile enfekte olmuş ince bağırsak dokularında, kontrol grubu olan 0. saate göre IL-6'nın 12. saat mRNA ekspresyonunda ve GR'nin 24. saat mRNA ekspresyonunda artış gözlenmiştir. Escherichia coli ile enfekte olmuş karaciğer dokularında ise yine 0. saate göre kıyasladığımızda, IL-1β, SOD, CAT, GPX ve P53'ün 24. saatteki mRNA ekspresyonlarında, IL-6'nın 12. saatteki mRNA ekspresyonunda, GR ve BAX da ise 12. ve 24. saatlerdeki mRNA ekspresyonlarında artış gözlenmiştir. Çalışmamızda kullandığımız bir diğer bakteri olan Staphylococcus aureus ile enfekte olmuş ince bağırsak dokularında, kontrol grubu olan 0. saate göre CAT ve GR'nin 12. saatteki mRNA ekspresyonları ve IL-6'nın 24. saatteki mRNA ekspresyonunda artış gözlenmiştir. Staphylococcus aureus ile enfekte olmuş karaciğer dokularında ise tekrar 0. saate göre kıyasladığımızda, CAT'ın 12. saatteki mRNA ekspresyonunda, BAX'ın 24. saatteki mRNA ekspresyonunda ve GR'nin hem 12. hem de 24. saatteki mRNA ekspresyonlarında artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bacterial agents include Staphylococcus aureus, which causes food intoxication, and E. coli, which is pathogenic. As a result of food poisoning caused by these, gastrointestinal disorders, fever, and neurological findings can be seen, as well as death in some cases. In the study, a total of 25 rats were included in the study to evaluate possible inflammation, oxidative stress and apoptosis markers on rat tissues after oral intake of Escherichia coli and Staphylococcus aureus; The control was divided into 5 groups as EC1, EC2, SA1 and SA2 groups. The prepared E. coli suspension was given 109 cfu/ml and the S. aureus suspension was 2x108 cfu/ml to the rats by gavage. The rats in the EA1 and SA1 groups were sacrificed 12 hours after the application, and the rats in the EA2 and SA2 groups 24 hours later under general anesthesia. RT-PCR technique was used to determine the levels of inflammation markers IL-1β and IL-6, oxidative stress markers SOD, CAT, GPx and GR, and apoptosis markers Bax and p53 from liver and small intestine tissue samples taken from the groups. As a result of the measurements, an increase was observed in the mRNA expression of IL-6 at the 12th hour and the mRNA expression of GR at the 24th hour in the small intestine tissues infected with Escherichia coli compared to the control group at the 0th hour. In liver tissues infected with Escherichia coli, when we compare it to the 0th hour, we see that the mRNA expressions of IL-1β, SOD, CAT, GPX and P53 at the 24th hour, the mRNA expression of IL-6 at the 12th hour, and GR and BAX are significantly higher. An increase in mRNA expression was observed at the 12th and 24th hours. In small intestine tissues infected with Staphylococcus aureus, another bacterium we used in our study, an increase was observed in the mRNA expression of CAT and GR at the 12th hour and the mRNA expression of IL-6 at the 24th hour compared to the control group at the 0th hour. When we compared the liver tissues infected with Staphylococcus aureus to the 0th hour, an increase was observed in the mRNA expression of CAT at the 12th hour, the mRNA expression of BAX at the 24th hour, and the mRNA expressions of GR at both the 12th and 24th hours.