Yiyecek-içecek işletmelerinde toplam kalite yönetimi
Total quality management in food and beverage operations
- Tez No: 63534
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Yiyecek-içecek işletmelerinin tarihsel gelişimi içersinde günümüzde ulaştığı nokta, artık bir sektör dalı olarak ele alınması gerektiğidir. Günümüzde yiyecek- içecek sektörü olarak kabul edilen ve rekabetin giderek arttığı bir alanda çalışan işletmeler, tüketici bilmemin sürekli arttığı bu ortamda kaliteyi bir önkoşul olarak kabul etmektedirler. Bu çalışma, bu güne kadar imalat sanayinde başarıyla uygulanan, rekabette önemli avantajlar sağlayan ve yeni bir yönetim anlayışı olarak kabul edilen toplam kalite yönetiminin, yiyecek-içecek işletmelerinde uygulanabilirliğini araştırmaktadır. Çalışmada yiyecek-içecek sektörü içinde yer alan işletmeler sınıflandırılmış ve değişik amaçlarla kurulan işletmelerin nitelikleri sayılmıştır. Yiyecek-içecek işletmeleri açısından iş süreçlerinde kalite, toplam kalite yönetimi ve bu işletmelerde uygulanabilirliği sorgulanmıştır. Yiyecek-içecek işletmelerinin çeşitlerine göre yapılan sınıflandırmalarda, her işletme tipinin farklı işleve sahip olması nedeniyle çalışmanın uygulama bölümü belli bir yiyecek-içecek işletme tipiyle sınırlandırılmıştır. Son yıllarda, dünyada ve Türkiye'de satış hacmi olarak yiyecek-içecek işletmeleri sıralamasında ilk sıralan paylaşan fast food işletme tipi, toplam kalite yönetiminin uygulama alam olarak seçilmiştir. Çalışmada ileri sürülen sav, yiyecek-içecek işletmelerinde toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliği ve kalite teminindeki etkin rolünün vurgulanmasıdır. Bunun sonucunda müşteri memnuniyeti hedefi doğrultusunda rekabette öne geçilerek pazar paylı ve karlılığın arttırılmasında önemli bir avantaj sağlanacağı ileri sürülmekte ve nasıl gerçekleştirilebileceği konusu araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The point that the food and beverage operations have reached today within their historical development shows us that it should be taken into account as a branch of sector. Nowadays in which the consumer understanding of market gradually upgrades, the quality concept is accepted as a prerequisite for the companies operating in this field which is named as food and beverage sector. This study searches the applicability of total quality management in the food and beverage operations which has been applied successfully in manufacturing industry till today, which provides considerable advantages in competition and accepted as a new administration type. In this study, the companies that take place in the food and beverage sector are classified and the properties of companies founded for different purposes are briefed. Quality controls through processes, total quality management and its applicability for the food and beverage operations are investigated. Due to the classification which is done in accordance with the types of food and beverage companies, the research chapter of the study is limited with a certain food and beverage company for the different function of each type. The fast food company which shares the very first numbers in the order of food and beverage operations in that their sales size both in the World and Turkey in the last decade, is chosen for the application field of total quality management. This study suggests that the total quality management is applicable for food and beverage companies and emphasizes its efficient role in quality assurance. As a result, it is proposed that it provides as a considerable advantage for increasing market share and profitability by challenging other companies aiming at customer pleasure and its realization procedure is investigated. n