Restoran işletmelerinde yeşil uygulama ve hizmet kalitesi ilişkisi: İzmir örneği
The relationship between green practices and service quality in restaurant management: The case of i̇zmir
  1. Tez No: 730878
  2. Yazar: AYSHAN ALIZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AVŞAR KURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Önceki araştırmalar, yeşil restoranlarda hizmet kalitesini nicel olarak araştırılmış, tüketici perspektivinden analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma yeşil olmayan restoranlarda uygulanan yeşil uygulamalar ve hizmet kalitesi ilişkisi nitel olarak araştırılarak literatüre katkı sağlamaktadır. Literatürde oluşan boşluğu doldurmak için bu çalışmada araştırma soruları yönetici perspektivinden değerlendirilmektedir. Araşltırma, İzmir ilinde restoranlarda uygulanan yeşil uygulamların hizmet kalitesi ile ilişkilerini belirlemeyi hedeflemiştir. Bu hedef doğrultusunda İzmir'deki restoran yöneticileri ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmede ulaşılan veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Yöneticilerin restoranlarda uygulanan yeşil uygulamalar kavramına ve konu ile ilişkin görüşleri belirlenerek değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, restoranlarda çevresel etkileri azaltmak için yeşil uygulamaların uygulanmasına ve ürünlerin geri kazandırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunması restoranlarda çevresel etkilerin azaltılmasına olanak sağlayaği kanaatine varılmıştır. Bunun yanı sıra ekonomiye de katkı sağladığı söylenebilmektedir. Restoran işletmecileri ile görüşler değerlendirildiğinde restoranlarda uygulanan yeşil uygulamaların hizmet kalitesinin empati ve fiziksel özellikler boyutlarının üstünlük sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Previous studies have demonstrated the service quality in green restaurants and perceived green quality has been investigated quantitatively and analyzed from a consumer point of view. This study contributes to the literature by qualitatively investigating the relationship between green practices and service quality applied in non-green restaurants. In order to fill the gap created in the literature, research questions are evaluated from the managers perspectives in this study. The research aimed to determine the relationship of green practices applied in restaurants in Izmir province (metropolitan municipality of Turkey) with service quality. Towards this goal, a semi-structured interview was conducted with restaurant managers in Izmir. The data obtained in the interview were subjected to descriptive analysis. The opinions of managers about the concept of green practices applied in restaurants were determined and evaluated. As a result of this research, this conclusion has been reached that the implementation of green practices to reduce environmental impacts in restaurants and the implementation of activities aimed at the recovery of products will allow to minimize environmental impacts. In addition, it has been concluded that it will contribute to cost-savings. When the opinions obtained from restaurant operators are evaluated, it is observed that the empathy and physical characteristics dimensions of the service quality of the green practices applied in restaurants come to the forefront.