Öğretmenlerin idealistlik düzeylerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile ilişkisi
The relationship between teachers' idealist levels and lifelong learning tendencies
- Tez No: 635353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN HASAN ATALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenlerin idealistlik düzeyleri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma nicel bir çalışma olup ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili İslahiye ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içerisinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 365 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Can ve diğerleri (2019) tarafından geliştirilen“İdealist Öğretmen Ölçeği”, Çoşkun (2009) tarafından geliştirilen“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”ve araştırmanın amaçlarına yönelik hazırlanan ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21.0 programının kullanıldığı çalışmada, öğretmenlerin idealistlik düzeyleri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkiyi bulmak için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada öğretmenlerin idealistlik düzeyleri ile yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin demografik özelliklere değişip değişmediğini bulmak için Levene's Testi, Bağımsız Gruplar için t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, öğretmenlerin idealistlik düzeylerinin eğitim durumu, branş, görevli olduğu okul ve okullarındaki öğretmen sayısı değişkenlerine göre istatistiksel anlamlı farklılıklar gösterdiği, bununla birlikte yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin sadece kıdem durumu değişkenine göre istatistiksel anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin idealistlik düzeylerinin ve yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin yüksek düzeyde olduğu ve aralarındaki ilişkinin pozitif yönlü ve düşük seviyede olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. İdealistlik ve yaşam boyu öğrenme konusunda uygulayıcılara ve çalışanlara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relations between teachers' idealism levels and their lifelong learning tendencies. The research is a quantitative study in which the correlational survey method is adopted. The research is carried out with the participation of teachers working at public schools such as kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools in 2019-2020 academic year in İslahiye, Gaziantep. The sample of this research consists of 365 teachers selected from this universe by using random sampling method. In the research, it is employed three data collection tools, including the“Idealist Teacher Scale”developed by Can and others (2019), the“Lifelong Learning Tendency Scale”developed by Coşkun (2009), and a“Personal Information Form”prepared for the purpose of research was developed by the researcher. In the study where SPSS 21.0 program was used for data analyzing, Pearson Correlation analysis was used to find out the relation between teachers' idealism levels and lifelong learning tendencies. Furthermore, Levene's Test, Independent Samples t-Test, One-Way Anova and Kruskal-Wallis H test were used in the study to reveal if teachers' idealism levels and lifelong learning tendencies change or not regarding the demographic features. The findings of the research show that the teachers' idealism levels differ statistically significant in terms of their educational background, field of study, schools and number of teachers at schools. On the other hand, lifelong learning tendencies differ statistically significant in terms of teachers' seniority. Moreover, it is extrapolated that teachers' idealism levels and lifelong learning tendencies are at a high-level. The findings also showed that a weak positive relationship betwen the teachers' idealism levels and lifelong learning tendencies. Various recommendations are presented to practitioners and researchers working in ıdealist and lifelong learning area.