PISA matematik okuryazarlığını etkileyen duyuşsal faktörlerin incelenmesi: Sistematik derleme çalışması
Investigation of affective factors affecting on PISA mathematical literacy: A systematic review
- Tez No: 635364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇETİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma matematik okuryazarlığı ve duyuşsal değişkenlere yönelik sistematik derleme çalışmasıdır. Bu amaç doğrultusunda Web of Science veri tabanında matematik okuryazarlığı ve duyuşsal değişkenler ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. Veri tabanında ulaşılan makalelerden tezin amacına uygun 44 makale tez kapsamında incelenmiştir. Çalışma, betimsel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Veri toplama tekniği olarak doküman analizi kullanılmıştır. Veri toplama aracı araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulmuştur. Veri toplama aracında makalelerin yayınlandığı 'yıllar ve ülkeler, örneklem büyüklüğü ve örneklem grubu, veri toplama araçları, araştırma yöntemleri, istatistiksel analizleri, duyuşsal değişkenler, incelenen bağlamlar ve sonuçlar' bilgileri yer almaktadır. Analiz sonuçlarına göre incelenen makaleler en çok 2017 yılına ve Türkiye'ye aittir. Makalelerde genel olarak 15 yaş öğrencilerinden oluşan küçük örneklem grubu kullanılmıştır. Makalelerde en çok PISA 2012 verileri ve hiyerarşik doğrusal modelleme analizi kullanılmıştır. İncelenen makalelerin tamamı nicel çalışmalardır. Makalelerde en çok incelenen değişkenler öz yeterlilik, öz benlik, kaygı ve motivasyondur. En çok çalışma öğrenci kategorisinde yapılmıştır. Matematik okuryazarlığı ile öz yeterlilik öz benlik, motivasyon, problem çözmeye açıklık, problem çözme azmi, matematiğe karşı tutum, çalışma disiplini pozitif ilişkili bulunmuştur. Matematik okuryazarlığı ile kaygı, öz denetim, matematiksel niyetler ve sübjektif normlar, davranışlar, öğrenme aktivitelerine ve çıktılarına karşı tutum ve öğrenilmiş çaresizlik negatif ilişkili bulunmuştur. Matematik okuryazarlığı ile okula karşı tutum, okula ait olma hissi, çaba ve rekabetçi öğrenme arasındaki ilişki değişkenlik göstermektedir. Algının matematik okuryazarlığı ile anlamlı ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a systematic review study on mathematics literacy and affective variables. For this purpose, studies on mathematics literacy and affective changes in the Web of Science database have been examined. Among the articles reached in the database, 44 articles suitable for the purpose of the thesis were examined within the scope of the thesis. The study was analyzed with descriptive content analysis method. Document analysis was used as the data collection technique. The data collection tool was created by the researcher by scanning the literature. The data collection tool includes the information about the years and countries, sample size and sample group, data collection tools, research methods, statistical analysis, affective variables, examined contexts and results. Articles examined According to the results belong to the most 2017 and Turkey. The articles generally used a small sample group of 15-year-old students. The articles mostly used PISA 2012 data and hierarchical linear modeling analysis. All of the articles examined are quantitative studies. The most studied variables in the articles are self-efficacy, self-concept, anxiety and motivation. Most work has been done in student category. Self-efficacy, self-concept, motivation, openness to problem solving, determination to solve problems, attitude towards mathematics, and working discipline were positively associated with mathematics literacy. Mathematical literacy and anxiety, self-control, mathematical intentions and subjective norms, behaviors, attitudes towards learning activities and outcomes, and learned helplessness were negatively related. The relationship between mathematics literacy and attitude towards school, sense of belonging to school, effort and competitive learning varies. There is no significant relationship between perception and mathematics literacy.