Oyuncular sendikası üyelerinin iş sağlığı ve güvenliği koşulları ve tükenmişlik sendromu
Occupational health and safety conditions and burnout syndrome of actors' union members
- Tez No: 635448
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NACİ YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Oyuncular Sendikası üyelerinin iş sağlığı ve güvenliği koşulları ile Tükenmişlik Sendromu düzeylerinin saptanması amacıyla yapılan tanımlayıcı araştırma Ağustos-Kasım 2019 tarihlerinde tamamlanmıştır. Duygusal Tükenme (DT), Duyarsızlaşma (Duy) ve Kişisel Başarı (KB) alt ölçeklerinden oluşan Maslach Tükenmişlik Ölçeğini (MTÖ) içeren anket formu Sendika üyesi 1337 kişiye e-anket olarak gönderilmiştir. Araştırmaya 152 kişi katılmıştır (%11,3), %46,1'i kadındır, yaş ortancası 42,0 dir, %38,8'i SGK 4/B statüsü ile çalışmaktadır; %29,6'sının son 12 ayda çalıştığı işlerde iş kazası yaşanmıştır; en sık iş kazası yaşanan ortam dizi setidir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study conducted to determine occupational health and safety conditions and Burnout Syndrome levels of Actors' Union members, was conducted during August-November 2019. A survey form, which includes Maslach Burnout Inventory (MBI), which consists of Emotional Exhaustion (EE), Depersonalization (D) and Personal Accomplishment (PA) subscales, was sent to 1337 members of the Union via e-survey. Participants consisted of 152 people (11.3%), 46.1% were women, the median age was 42.0, 38.8% had SGK 4/B as insurance. Work accidents were experienced in the workplaces of some participants (29.6 %) where they have worked in the past 12 months. TV series sets were the most common places where work accidents occurred.