Gazi Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri son sınıf öğrencilerinde algılanan stres düzeyi ve depresyon belirtileri sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of perceived stress level and frequency of depression symptoms in Gazi University Faculty of Medicine, Dentistry and Health Sciences Faculty final year students
- Tez No: 635447
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın bulunmayışı değil; bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktır. Son yıllarada özellike ruhsal hastalıkların sıklığı artmaktadır. Ruhsal hastalıklardan depresyon sık görülmektedir. Önümüzdeki on yıllarda da sıklığının artacağı tahmin edilmektedir. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi tıp, diş hekimliği ve sağlık bilimleri fakülteleri son sınıf öğrencilerinde algılanan stres düzeyi ve depresyon belirtileri sıklığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakülteleri son sınıf öğrencilerinin katılımıyla yürütülmüştür. Araştırma kesitsel tipte araştırmadır. Araştırmanın yapılacağı tarihten 1 hafta önce araştırma yapılacak fakültelerin son sınıf öğrenci sayısı öğrenilmiştir. Evrenin tamamına ulaşmak hedeflenmiştir. Diş hekimliği fakültesi 118 (%78), sağlık bilimleri fakültesi 372 (%78) ve tıp fakültesi 410 (%89) öğrenciye ulaşılmıştır. Bu çalışmaya katılanların üçte biri erkek, üçte ikisi kadındır. Yaş ortalaması 22,89±1,68 ve tamamına yakını 20-25 yaş aralığındadır. Öğrencilerin depresyon belirtileri sıklığı %24,6 ve ortalama puanları da 12,38'dir. Cinsiyete göre değerledirildiğinde kadın öğrencilerin depresyon belirtileri sıklığı %26,8 ve ortalama puanları da 12,94'tür. Erkek öğrencilerin %19,8 ve ortalama puanları da 9,71'dir. Eğitim görülen fakültelere göre değerlendirildiğinde depresyon belirtileri sıklığı diş hekimliği fakültesi öğrencileride %45,8; sağlık bilimleri fakültesi öğrencileride %26,9; tıp fakültesi öğrencilerinde %16,3'tür. Katılımcıların algınan stres düzeyi ölçeğine göre ortalama stres puanları 28,46 olup cinsiyete göre değerlendirildiğinde ise kadınların ortalaması 29,59 ve erkeklerin ortalaması 26,13'tür. Katılımcıların ASD puanları eğitim görülen fakültelere göre ortanca değerleri diş hekimlği 31; tıp fakültesi 27 ve sağlık bilimleri fakültesi 29'dur. Depresyon belirtilerinin sıklığı ve stres düzeyi üniversite öğrencilerinde oldukça yüksektir. Depresyon ve stres düzeyinin yüksek olmasında birçok faktör etkilidir. Ekonomik yetersizlikler, iş bulma kaygısı, kadın cinsiyet olmak, barınma gibi nedenler önemli faktörlerdendir. Depresyon belirtilerinin sıklığının ve stres düzeyinin azaltılması için öğrencilere yönelik sağlık eğitimleri, ruhsal ve psikolojik danışmanlık yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Health is not only the absence of disease and disability; physical, to be defined as a state of spiritual and social well-being. End The frequency of mental illnesses, especially in years, is increasing. Depression is common among mental illnesses. It is estimated that its frequency will increase in the coming decades. In this study, it was aimed to evaluate the perceived stress level and frequency of depression symptoms in Gazi University medical, dentistry and health sciences faculty final year students. This study was carried out with the participation of the senior students of Gazi University Dentistry, Health Sciences and Medical Faculties. The research is cross-sectional type research. The number of senior students of the faculties to be researched 1 week before the date of the research was learned. It is aimed to reach the entire universe. Dentistry faculty has reached 118 (78%) students, 372 (78%) faculties of health sciences and 410 (89%) faculties of medicine. One third of the participants in this study are men and two thirds are women. The average age is 22.89 ± 1.68 and almost all of them are in the 20-25 age range. The frequency of depression symptoms of the students is 24.6% and their average scores are 12.38. When evaluated according to gender, the frequency of depression symptoms of female students is 26.8% and their average scores are 12.94. Male students' 19.8% and average scores are 9.71. When the education is evaluated according to the faculties, the frequency of depression symptoms is 45.8% in dentistry faculty students. 26.9% of the students of the faculty of health sciences; it is 16.3% in medical students. The average stress scores of the participants according to the perceived stress level scale are 28,46, and when evaluated by gender, the average of women is 29,59 and the average of men is 26,13. The median values of the participants according to the faculties of education with PSS scores were 31; medical school 27; and the faculty of health sciences is 29. The frequency and stress level of depression symptoms are quite high among university students. Many factors are effective in high levels of depression and stress. The reasons such as economic insufficiency, job anxiety, being a female gender and shelter are among the important factors. Health education, psychological and psychological counseling should be provided for students in order to reduce the frequency and stress level of depression symptoms.