The relationships between psychological resilience, meaning in life, hope levels, internet and smartphone addictions of students who receive sports education
Spor eğitimi alan öğrencilerin psikolojik sağlamlıkları, yaşam anlamları, umut düzeyleri, internet ve akıllı telefon bağımlılıkları arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 846277
  2. Yazar: DIYAR FAROOQ AHMED DALO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Fizyoloji, Spor, Information and Records Management, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de yükseköğretim seviyesinde spor eğitimi alan öğrencilerinin psikolojik sağlamlıkları, yaşam anlamları, umut düzeyleri, internet ve akıllı telefon bağımlılıkları arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Fırat Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Kütahya Dumlupinar Üniversitesi'nde spor eğitimi alan öğrenciler oluşturmaktadır. Bu kapsamda toplam 1957 spor eğitimi alan öğrenciye ulaşılmıştır. Örneklem grubundan veri elde etmek için altı bölümden oluşan bir form (Kişisel Bilgiler Bölümü, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Yaşamın Anlamı Ölçeği, Bireysel Umut Ölçeği, Genç İnternet Bağımlılığı Ölçeği Testi, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği) kullanılmıştır. Örneklem grubun kişisel özelliklerini ve araştırmanın bağımsız değişkenlerini ortaya çıkarabilmek için üniversite, bölüm, cinsiyet, yaş, sınıf, aylık gelir, günlük bilgisayar kullanım sıklığı, günlük internet kullanım sıklığı ve interneti hangi amaçla kullandığına yönelik değişkenler kullanılmıştır. Elde edilen veriler lisanslı SPSS 24.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bağımsız ve bağımlı değişkenlerin farklılaşma düzeyini değerlendirmek için parametrik testlerden“Independent Sample t-Testi”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi”kullanılmıştır. Farkın hangi değişkenler arasında olduğu ortaya koymak için“Scheffe Testi”uygulanmıştır. Ayrıca bağımlı değişkenler arasında ne düzeyde ve yönde bir ilişki olduğunu belirlemek için“Pearson Korelasyon Analizi”yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the relationships between psychological resilience, meaning of life, hope levels, and internet and smartphone addictions of students studying sports at higher education levels in Turkey. The population of the study consisted of students studying sports at Firat University, Bayburt University, Harran University, Kahramanmaras Sutcu İmam University, Aksaray University, Canakkale Onsekiz Mart University and Kutahya Dumlupinar University. In this context, a total of 1957 students receiving sports education were reached. A form consisting of six sections (Personal Information Section, Psychological Resilience Scale, Meaning of Life Scale, Individual Hope Scale, Youth Internet Addiction Scale Test, Smartphone Addiction Scale) was used to obtain data from the sample group. To reveal the personal characteristics of the sample group and the independent variables of the research, variables related to university, department, gender, age, grade, monthly income, daily computer usage frequency, daily internet usage frequency, and the purpose of using the internet were used. The data obtained were analyzed using the licensed SPSS 24.0 package program. To evaluate the level of differentiation between independent and dependent variables,“Independent Sample t-test”and“One-Way Analysis of Variance”from parametric tests were used.“The Scheffe Test”was applied to reveal which variables the difference was between. In addition,“Pearson Correlation Analysis”was performed to determine the level and direction of the relationship between the dependent variables.