Develi ve pınarbaşı (kayseri) manganez cevherleşmelerinin mineralojik ve jeokimyasal incelenmesi
Mineralogical and geochemical investigation of manganese mineralizations in develi and Pinarbaşi (Kayseri) region
- Tez No: 971317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
Özet
Çalışma alanlarını Kayseri ilindeki demir-manganez (ferromanganez) cevherleşmelerinin yer aldığı Pınarbaşı ve Develi ilçeleri oluşturmaktadır. Pınarbaşı cevherleşmeleri; Eosen yaşlı kireçtaşı ve Kuvaterner alüvyonla örtülü Üst Kretase ofiyolitleri içinde bulunmakta ve masif, uyumlu cevherleşmeler sergilemektedir. Develi cevherleşmeleri ise ana kayaçlarla uyumlu olan Alt Kretase ve Senozoyik birimler içinde bulunmaktadır. Cevher mikroskobu çalışmalarında pirolüzit, hosmanit, bronit, biksibit, ramsdelit, todorokit ve manganit cevher mineralleri; kuvars ve kalsit ise gang mineralleri olarak tanımlanmıştır. Nadir toprak elementleri (NTE) konsantrasyonları geniş bir aralıkta değişmekte olup Pınarbaşı örnekleri daha düşük değerlere (3,44-37,59 ppm, ortalama 20,74 ppm); Develi örnekleri ise daha yüksek değerlere (37,18-201,42 ppm, ortalama 135,74 ppm) sahip olduğu saptanmıştır. Kondrite göre normalize edilmiş NTE desenleri; Pınarbaşı örneklerinin hidrotermal yataklara özgü negatif Ce anomalisine sahip olduğunu gösterirken, Develi örnekleri ise çoğunlukla hidrojenetik yataklara özgü pozitif Ce ve negatif Eu anomalileri göstermektedir. Develi örneklerinden bir tanesi hem negatif Ce hem de Eu anomalileri sergilemektedir. PAAS'ye göre normalize edilmiş NTE desenleri de bu yorumları desteklemekte olup Pınarbaşı örnekleri negatif Ce ve pozitif Eu anomalileri sergilerken; Develi örneklerinin çoğunluğu da pozitif Ce ve negatif Eu anomalileri sergilemektedir. Oksijen izotop analizi sonuçlarına göre Develi'deki cevherleşmelerin ‰29,39 δ18O izotop değerine göre hidrotermal ve deniz suyu katkısı ile hidrojenetik-diyajenetik süreçlerde oluştuğu; Pınarbaşı'ndaki cevherleşmelerin ise ‰23,72 δ18O izotop değeri ile bölgedeki sedimanter kayaçlardan, özellikle de kireçtaşından 18O zenginleşmesi olduğunu ve düşük dereceli hidrotermal süreçlerde oluştuğunu göstermektedir. 207Pb/204Pb'e karşılık 206Pb/204Pb izotop oranlarındaki değişimlere göre Pınarbaşı örnekleri üst kabuk içinde yer alırken; Develi örnekleri manto içinde yer almaktadır. Arazi, petrografi-cevher mikroskobu çalışmaları ve jeokimya analizleri sonucunda Pınarbaşı cevherleşmelerinin yüksek sıcaklıklı hidrotermal kökenli; Develi cevherleşmelerinin ise düşük sıcaklıklı hidrotermal, hidrojenetik ve diyajenetik karma kökenli olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study investigated two (iron-manganese) ferromanganese deposits within the Kayseri province: Pınarbaşı and Develi. The Pınarbaşı mineralization is found within Upper Cretaceous ophiolites, overlain by Eocene-aged limestone and Quaternary alluvium, and displays massive, conformable ore bodies. In Develi, mineralization occurs within Lower Cretaceous and Cenozoic formations, also conformable to their host rocks. Ore microscopy identified pyrolusite, hausmannite, braunite, bixbyite, ramsdellite, todorokite, and manganite as ore minerals, with quartz and calcite as gangue minerals. Rare Earth Element (REE) concentrations of Pınarbaşı samples showed lower values (3.44-37.59 ppm, average 20.74 ppm), and Develi samples displayed relatively higher values (37.18-201.42 ppm, average 135.74 ppm). Chondrite-normalized REE patterns showed that Pınarbaşı samples had a negative Ce anomaly, while Develi samples mostly showed positive Ce and negative Eu anomalies. One Develi sample displayed both negative Ce and Eu anomalies. PAAS-normalized REE patterns further supported these interpretations, with Pınarbaşı samples showing negative Ce and positive Eu anomalies, and most Develi samples showing positive Ce and negative Eu anomalies. According to oxygen isotope analysis, the Develi mineralizations, with a δ18O value of 29.39‰, were formed through hydrogenetic-diagenetic processes with contributions from hydrothermal fluids and seawater. The Pınarbaşı mineralizations, with a δ18O value of 23.72‰, indicate 18O enrichment from sedimentary rocks in the region, especially limestone, and suggest formation under low-grade hydrothermal processes. Based on the variation in 206Pb/204Pb versus 207Pb/204Pb isotope ratios, the Pb of Pınarbaşı samples are of the upper crust source, while the Pb of the Develi samples are sourced from the mantle. As a result of field observations, petrography, ore microscopy and geochemical analyses, it is concluded that the Pınarbaşı mineralizations are of high temperature hydrothermal origin, while the Develi mineralizations are interpreted to be of low temperature mixed hydrothermal, hydrogenetic and diagenetic origin.