Laparoskopik cerrahide ultrasonografik radyolojik görüntüleme rehberliğinde veress iğnesi girişi
  1. Tez No: 635515
  2. Yazar: MEVLÜT BUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ERDEMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Veress iğne tekniği, jinekologların çoğu tarafından en çok kullanılan tekniktir. Laparoskopik cerrahi sırasında ortaya çıkan tüm komplikasyonların en az % 50'si karına giriş evresi ile ilişkilidir. Laparoskopik giriş ile ilişkili komplikasyon oranı % 0.1 ile % 1.3 arasında değişmektedir. Herhangi bir tekniğin diğer giriş tekniklerinden daha üstün veya daha düşük olduğuna dair bir fikir birliği yoktur. Çalışmamızın amacı, veress iğnesi girişi sırasında komplikasyonların önlenmesi için ultrasonografik radyolojik görüntülemenin yararını belirlemektir. Çalışma randomize prospektif olarak tasarlandı. Laparoskopik cerrahide ultrasonografik radyolojik görüntüleme rehberliğinde veress iğnesi girişi ile klasik veress iğne girişi karşılaştırıldı. İki gruba eşit olarak bölünen yüz hasta çalışmaya dahil edildi. Klasik veress iğnesi girişi gr ubunda umblikusa kesi yapıldıktan sonra abdominal duvar yükseltildi ve veress iğnesi batın içine yerleştirildi. Ultrasonografik radyolojik görüntüleme rehberliğinde veress iğnesi girişi grubunda umblikus kesildikten sonra veress iğnesi ultrasonografik radyolojik görüntüleme rehberliğinde yerleştirildi.Veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İki grup arasında karşılaştırma Ki-kare test, student t test ve Mann-Whitney U testi kullanılarak yapıldı. Damar yaralanması, bağırsak yaralanması, mide yaralanması ve omental hasarı içeren komplikasyonları araştırdık. İki grup arasında veress iğnesinin başarılı giriş sayısı ve komplikasyon oranı açısından anlamlı fark yoktu. İki grupta da damar yaralanması, bağırsak yaralanması, mide yaralanması yoktu. Klasik veress iğnesi girişi grubunda iki hastada omentum hasarı, ultrasonografik radyolojik görüntüleme rehberliğinde veress iğnesi girişi grubunda üç hastada omentum hasarı vardı. Ultrasonografi cihazi jinekologlar tarafından sürekli olarak kullanılan bir cihazdır. Laparoskopik cerrahide batına girişteki olumsuzlukları tahmin etmek için kullanılabilir. Güvenli laparoskopik cerrahi yapmak için en önemli adımlardan biri ilk trokar girişidir. Bu nedenle birçok teknik tanımlanmıştır. Pnömoperitoneum oluşturmak için ultrason rehberli veress iğne giriş tekniği literatürde daha önce tanımlanmamıştır. Çalışmamızın sonucuna göre, laparoskopik cerrahide ultrasonografik radyolojik görüntüleme rehberliğinde veress iğnesi girişi tekniği pnömoperitonyum sağlamak için güvenli kabul edilebilir. Ancak, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The veress needle technique is most used technique by majority of gynecologists. At least 50% of all complications that occur during laparoscopic surgery are related to the abdominal entry phase. Complication rate associated with laparoscopic entry vary between 0.1% and 1.3%. There is no consensus that the any technique is superior to or inferior to the other entry techniques. The aim of our study is to determine utility and feasibility of ultrasound during veress needle insert to prevent complications. Comperative randomized prospective study was designed and we compared ultrasound guided veress needle insertion and veress needle insertion. One hundred patients that were divided into two groups equally, were included the study. Veress needle was inserted after umbilicus was incised and the abdominal wall is elevated in the veress needle group. Veress needle was inserted with ultrasound guide after umbilicus was incised in the ultrasound guided veress needle group. Data were analyzed by using SPSS 23 package program. Comparison between the two groups was performed using the Chi-square test, student t test, Mann-Whitney U test as appropriate. There were no no significant differences between the two groups in number of entry attempt and complications rate. We investigated complications included vessel injury, bowel injury, stomach injury and omental injury. There were no vessel injury, bowel injury, stomach injury in two groups. Two patients had omental injury in veress needle group and three patients had omental injury in ultrasound guided veress needle group. Ultrasound is a device that is constantly used by gynecologists. Can be used to predict negativities at the entrance. One of the most important steps to perform safe laparoscopic surgery is first trocar entry. For this reason, many techniques have been described. Ultrasound guided veress needle entry technique for creating pneumoperitoneum has not been previously defined in literature. According to the our study outcome, the ultrasound guided veress needle entry technique can be safely accepted for pneumoperitoneum before trocar insertion in laparoscopic surgery. However, more study needs to be done.