Hemşirelik lisans ve yüksek lisans öğrencilerinde eleştirel düşünme ve duygusal zeka arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between critical thinking and emotional intelligence in nursing and master students
- Tez No: 635516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLAY OYUR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma lisans son sınıf öğrencileri ile yüksek lisans öğrencilerinde eleştirel düşünme ve duygusal zeka arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: İlişkili-tanımlayıcı tipteki bu araştırma, bir üniversitedeki lisans son sınıf ve yüksek lisans öğrencileri arasından örneklem kriterlerine uyan, araştırmayı katılmayı kabul eden 185 öğrenci ile yapılmıştır. Veriler Tanıtım Formu, California Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği ve Duygusal Zeka Ölçeği kullanılarak internet üzerinden toplanmıştır. İstatistiksel değerlendirme SPSS 25.0 istatistik paket programında tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Anova ve Spearman korelasyonu analizleri kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %67,3'ünün lisans (son sınıf) ve %32,7'sinin yüksek lisans olduğu tespit edilmiştir. Lisans öğrencilerinin %84,7'si, yüksek lisans öğrencilerinin ise %73,3'ü kadındır. CEDE ölçeğinden alınan toplam puanlar incelendiğinde ortalamanın lisans 227,38±22,40 (min:170-max:277), yüksek lisans 234,86±20,32 (min:183-max:292) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to examine the relationship between critical thinking and emotional intelligence in undergraduate (senior) students and graduate students. Method: This relational-descriptive study was conducted with 185 students who met the sampling criteria among undergraduate seniors and graduate students at a university and agreed to participate in the research. Data Introductory Form was collected on the internet using the California Critical Thinking Disposition Scale and the Emotional Intelligence Scale. Statistical analysis was made by using descriptive statistics, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Anova and Spearman correlation analysis in SPSS 25.0 statistical package program. Results: It was determined that 67.3% of the participants were undergraduate (final class) and 32.7% were masters. 84.7% of undergraduate students and 73.3% of graduate students are women. When the total scores obtained from the CEDE scale were examined, it was observed that the mean was 227.38 ± 22.40 (min: 170-max: 277), the master's degree was 234.86 ± 20.32 (min: 183-max: 292).