İçeceklerdeki neotamın YPSK kullanılarak dad dedektörle tayini
  1. Tez No: 635517
  2. Yazar: SELİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ARLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yüksek performanslı sıvı kromotografisi (YPSK) ile neotam içeren içeceklerdeki miktar tayini yönteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de satılan içeceklerde neotam miktarının belirlenmesi için YPSK yöntemi geliştirildi ve geçerlilik testleri yapıldı. Farklı mobil faz bileşenleri ve oranları ile neotam kromotogramları gözlendi. En iyi kromotogram Asetonitril (ACN):Fosfat tamponu:Su (35:50:15, h/h/h) bileşiminde 210 nm dalga boyunda tespit edildi. Yöntemde foto diyot dizisi (DAD) dedektör ve C18 (150×4.6 mm, 2.7 µm) kolonu, 0.8 mL/dk akış hızı, 5µL enjeksiyon hacmi çalışma paremetreleri kullanıldı. YPSK yönteminin metodu belirlendikten sonra doğrusallık, gün içi ve günler arası kesinlik, doğruluk ve çeşitli parametrelerdeki değişiklikler ile sağlamlık testleri ICH kurallarına göre uygulanmıştır. 2-100 mg/L derişim aralığında YPSK yönteminin doğrusallığı R2=0.9973 olarak tespit edildi. Gün içi ve günler arası analizler sonucu kesinlik %BSS 0.1445, ortalama geri kazanım değeri %96.54 olarak bulundu. Geliştirilen YPSK yöntemi neotam içeren içecek ve 25 mg/L standart çözeltisine uygulandı. İçeceklerde neotam miktar tayini içeren geliştirilen yöntem ve geçerlilik testleri başarı ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
It is aimed to develope the quantification method at the bevareges which contain neotam with high performance liquid chromatography (HPLC). In order to determine the quantity of neotam at the drinks which are sold in Turkey, the HPLC method was developed and the validation test of the method was made. The neotam chromatography was onserved in different mobile phase componenets and rates. The best chromatography was determined in the components of Acetonitrile (ACN):Phosphate buffer:Water (35:50:15, h/h/h) during 210 nm wave lenght. In the method, photo diode array (DAD) dedector and C18 column, 0.8 mL/min flow rate, 5 µL injection voltime study parameters were used. After the determination of HPLC method, linearity, intra-day and inter-day precision accuary and stiffness tests with the differences at the various parameters were applied according to ICH rules. The linearity of the HPLC method is determined as R2=0.9973 at 2-100 mg/L concentration range. It is found that the precision is %BSS 0.1445 and the average recovery value is %96.54 at the result of the intraday and inter day analyzes. The developed HPLC method is applied to the drinks containing neotam and the standart 25 mg/L situation. The developed method and the validation test were applied to the drink which contains neotam succesfully.