Sosyal politika bağlamında suçla mücadele: Türkiye ve dünyada suçun önlenmesi ve suçluların rehabilitasyonu
Combating crime in the context of social policy: Turkey and the world prevention of crime and rehabilitation of criminals
- Tez No: 635520
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Psychology, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bir davranışın suç olarak nitelendirilebilmesi için, bu davranışın yasada belirtilen tanıma uygun bir yaptırıma bağlı olması gerekir. Bu yasalar toplumdan topluma çeşitlilik göstermektedir ve işleniş frekansı değişmektedir. Suçun göreceli olabilme özelliği her toplumun kendi ceza hukukunu, sosyal yapısını kendi içinde değerlendirmeyi ve kendi sosyal politika stratejileriyle önlem ve mücadele yöntemleri geliştirmeyi gerekli kılmaktadır. Suçun önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması her toplumda istenen önemli hedeflerden biridir. Bu hedefe ulaşmak için, farklı alanlarda çok yönlü çalışmalar yürütülmektedir. Ülkeler kalkınmalarını devam ettirebilmek, toplumsal huzur ve güveni sağlayabilmek için suç olgusu ile yoğun bir şekilde mücadele etmektedirler. Suç ve suçlu analizleri sonucunda anlaşılmıştır ki artık suçun fiziki yöntem ve tedbirlerle en aza indirme çabasının yetersiz kalmasının sonucu olarak yeni geliştirilen yöntemlerle suçun alt yapısı belirlenmeye çalışılmış, fiziki yöntemlerin yanı sıra suç ve suçlu ile mücadelede, gerek mücadele edenin gerekse mücadele edilenin sosyolojik, psikolojik, ekonomik, kültürel ve hatta antropolojik alt yapılarının incelenmesi ve bunların bütünü ile suç ve suçlu olgusunun ele alınması öngörülmüştür. Suçla mücadelede; suçun önlenmesi, suçlu bireyin topluma kazandırılması ve mükerrer suçluluğun önlenmesi, sosyal politika tedbir ve uygulamaları bir bütün oluşturmaktadır. Bu nedenle bu konular birbirinin tamamlayıcısı olarak ele alınacaktır. Türkiye ve Dünyadaki mevcut suç önleme ve suçlu rehabilitasyonları ışığında nasıl mevcut uygulamaların güçlendirilebileceği ve işlevsel hale getirilebileceği bu çalışmanın özgün boyutunu oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to qualify a behavior as a crime, this behavior must be subject to a sanction that conforms to the definition specified in the law. These laws vary from society to society and the frequency of processing varies. The relative feature of crime makes it necessary to evaluate the criminal law and social structure of each society within itself and to develop methods of prevention and struggle with their own social policy strategies. Prevention of crime and taking necessary measures is one of the important goals desired in every society. To achieve this goal, multidimensional studies are carried out in different fields. Countries struggle intensely with the phenomenon of crime in order to continue their development and provide social peace and confidence. As a result of crime and criminal analysis, it has been understood that the effort of minimizing the crime with physical methods and measures is no longer sufficient. For this reason, in addition to physical methods, the origins of the crime were tried to be determined with the newly developed methods and it is envisaged to examine the sociological, psychological, economic, cultural and even anthropological infrastructures of both the struggling and the struggler and to discuss the crime and criminal phenomenon as a whole. In the fight against crime; social policy measures and practices form a complete prevention of crime, bringing the culprit into society and preventing duplicate guilt. Therefore, these issues will be considered as complementary to each other. In the light of existing criminal rehabilitation and prevention efforts, how to strengthen the existing practices in the world and in Turkey will generate the original contribution of this study.