Ortopedik engelli kadınlara verilen web tabanlı genital hijyen eğitiminin öz bakım gücü ve genital hijyen davranışlarına etkisi
The effect of web-based genital hygiene education given to orthopedically disabled women on self care agency and genital hygiene behaviors
  1. Tez No: 635545
  2. Yazar: SİDAR GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. YURDAGÜL YAĞMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Araştırma, ortopedik engelli kadınlara verilen web tabanlı genital hijyen eğitiminin öz bakım gücüne ve genital hijyen davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma, randomize kontrollü deneysel araştırma modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Batman İli Ortopedik Engelliler Derneği'ne kayıtlı 31'i deney ve 31'i kontrol grubu olmak üzere toplam 62 engelli kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri Haziran - Kasım 2019 tarihleri arasında toplanmış ve verilerin elde edilmesinde Tanıtıcı Anket Formu, Öz Bakım Gücü Ölçeği ve Genel Hijyen Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubundaki kadınlara araştırmacı tarafından yedi hafta süren web tabanlı genital hijyen eğitimi verilmiştir. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki-kare, Bonferroni testi, bağımsız gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi ve ANCOVA testi kullanılmıştır. Bulgular: Deney grubundaki engelli kadınların Öz Bakım Gücü Ölçeği ile Genel Hijyen Davranışları Ölçeği ve tüm alt boyutlarının ön test, ara test ve son test toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak önemli fark olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of web-based genital hygiene education given to orthopedically disabled women on self care agency and genital hygiene behaviors. Materials and Methods: The study was conducted in a randomized controlled empirical research model. The study was consisted of 62 orthopedically disabled women who were registered with The Batman Province Orthopedic Disabled Association 31 for experimental and 31 for control group. The research data were collected between June and November 2019 and the Descriptive Questionnaire, Self Care Scale and Genital Hygiene Behavior Scale were used to obtain the data. The women in the experimental group were given web-based genital hygiene education that continued for seven weeks by the researcher. In the analysis of the data number, percentage, mean, standard deviation, chi-square, Bonferroni test, t test in independent groups, ANOVA test for repeated measures and ANCOVA test were used. Findings: It was found that there is a statistically significant difference between the pre-test, mid-test and post-test total mean scores of Self Care Scale, Genital Hygiene Behavior Scale and all sub-dimensions in the expiremental group (p 0.05).